Blockchain Ethereum zostanie zbadany przez NASA pod kątem wykorzystania w eksploracji kosmosu

Jeden z projektów badawczych finansowanych przez NASA z niecierpliwością oczekuje na wykorzystanie technologii inteligentnych kontraktów Ethereum Blockchain w celu zautomatyzowania działań statku kosmicznego. Blockchain będzie badany również pod kątem wykorzystania go do unikania potencjalnych katastrof kosmicznych.

Według doniesień , blockchaain może mieć szczególne implikacje dla sond kosmicznych. NASA kładzie nacisk na projekt badawczy, który wizualizuje wykorzystanie technologii blockchain w celu poprawy komunikacji kosmicznej i nawigacji. Tak by stały się bardziej skuteczne i bezpieczniejsze.

Nazwa Projektu Badawczego nosi nazwę „Elastyczny Paradygmat Sieci i Obliczeń Komputerowych”, a szefem będzie dr Jin Wei Kocsis, adiunkt inżynierii elektrycznej i komputerowej na Uniwersytecie Akron (UA).

Laureat trzyletniej dotacji w wysokości 330 000 USD, Kocsis będzie oczekiwać opracowania architektury poznawczej, w której statki kosmiczne nie będą już musiały polegać na ważnych informacjach od naukowców na Ziemi.

Zamiast tego, smart contracty oparte na ethereum pomogą statkowi kosmicznemu „myśleć samemu”. Być może będzie mógł wykryć i uniknąć unoszących się śmieci kosmicznych, które mogą spowodować ogromne szkody w razie kolizji, wyjaśnia komunikat z UA .

Dr Kocsis dodał:
W tym projekcie technologia blockchain Ethereum zostanie wykorzystana do opracowania zdecentralizowanej, bezpiecznej i poznawczej infrastruktury sieciowej i obliczeniowej do eksploracji kosmosu. Protokoły konsensusu blockchain będą dalej badane w celu poprawy odporności infrastruktury„.

Kocsis chce, aby blockchain pomógł statkom kosmicznym w automatyzacji gromadzenia danych i obliczeń ścieżek lotu.  Będzie również testowany pod kątem przewidywania zagrożeń środowiskowych.

Mam nadzieję, że opracuję technologię, która rozpozna zagrożenia środowiskowe i ich uniknie, a także automatycznie wykona pewne zadania.

Nadal nie jest jasne, czy do testów użyty zostanie blockchain Ethereum publiczny czy prywatny.

Doświadczony menedżer programów komunikacyjnych NASA Thomas Kacpura z Glenn Research Center powiedział, że zastosowanie zdecentralizowanej technologii może doprowadzić do powstania sieci kosmicznych następnej generacji.

Powiedział:
„Projekt badawczy może prowadzić do zdecentralizowanego przetwarzania wśród węzłów sieci kosmicznej NASA w bezpieczny sposób, co oznacza bardziej responsywną i odporną sieć, która jest skalowalna i która może również łączyć istniejące sieci”.