Blockchain Ethereum w kosmosie

Villanova University College of Engineering wyśle ​​kopię prywatnej wersji łańcucha blokowego Ethereum w kosmos w celu przetestowania możliwości technologii rozproszonych rejestrów w wymianie danych satelitarnych, pisze CoinDesk.

Naukowcy uzgodnili z prywatną firmą lotniczą Firefly Aerospace wysłanie ich łańcucha blokowego w kosmos wraz z wystrzeleniem rakiety 20 listopada. Będzie transportował satelitę Serenity, wyposażonego w komputer Raspberry Pi, do którego zostanie załadowany blockchain.

Uczelnia zwróciła uwagę, że obecnie na orbicie Ziemi znajduje się prawie 2800 sztucznych satelitów, co może utrudniać uruchomienie nowych w przyszłości. Jednak ich potrzeba może się nie pojawić, jeśli istniejące satelity nauczą się skutecznie komunikować się ze sobą.

Chcemy, aby nowe satelity korzystały z danych, które mają istniejące, ale pojawia się pytanie, jak przesłać dane i upewnić się, że transakcja została zakończona. Blockchain odgrywa tutaj wyjątkową rolę”- wyjaśniają naukowcy.

Przesyłanie danych między satelitami może być długotrwałym procesem wymagającym zaangażowania stacji naziemnych. Oczekuje się, że blockchain zmniejszy koszty operacyjne związane z utrzymaniem stacji na Ziemi, jeśli pomoże satelitom „komunikować się” ze sobą w kosmosie.

Wersja łańcucha blokowego Ethereum zastosowana w eksperymencie opiera się na mechanizmie konsensusu Proof-of-Authority w celu obniżenia kosztów energii. Satelita będzie na niskiej orbicie przez 30 dni. W ciągu pierwszych 15 dni naukowcy będą przeprowadzać kontrolowane eksperymenty, a przez resztę będą testować wydajność w warunkach zwiększonego obciążenia.

źródło: https://www.coindesk.com/villanova-test-ethereum-blockchain-space