BitMarket.pl dodaje Ripple (XRP)

Dzisiaj w nocy Bitmarket.pl doda rynek XRP/PLN. Przerwa techniczna od 23:00 do 01:00.

XRP to kryptowaluta stworzona przez Ripple Labs, na czele którego stoi Ryan Fugger. W postaci pod jaką dziś znamy ten projekt, funkcjonuje on od 2012 r. Jednak jego korzenie sięgają aż 2004 r., gdy Fugger rozpoczął prace nad zdecentralizowanym systemem płatniczym, który ujrzał światło dzienne jako RipplePay. Dopiero po 8 latach wprowadził na rynek kryptowalutę.

Głównym zadaniem Ripple jest wsparcie instytucji finansowych na całym świecie w realizowaniu szybkich i jednocześnie tanich przelewów na obszarze całego świata. Można powiedzieć, że dzięki swoim funkcjonalnością ta kryptowaluta jest odpowiedzą na największe współczesne bolączki banków.

Cechuje się większą przepustowością transakcji niż bitcoin oraz pozwala na dość proste zintegrowanie jej z obecnie już istniejącymi systemami bankowymi. Dziś Ripple jest używane przez m.in. przez UniCredit, Credit Agricole, UBS czy Santander.

Co znamienne XRP nie można kopać. Łączna liczba monet wynosi 100 miliardów, ale 70% jest kontrolowane przez twórców. Co miesiąc na rynek trafia kolejny miliard monet. Pozwala to inwestorom przewidywać poziom podaży kryptowaluty. Skoro w projekcie nie uwzględniono górników, jak więc w praktyce całość działa? Wytłumaczenie tego procesu jest nawet prostsze niż w przypadku blockchaina bitcoina. Wyobraźmy sobie, że klient banku z Warszawy korzystający z Ripple chce przesłać swojemu kontrahentowi z Nowego Jorku środki pieniężne. W tym celu musi tylko zalogować się do swojego konta bankowego i wybrać odbiorcę. Później banki komunikują się ze sobą bezpośrednio poprzez HTTPS, by określić ryzyko i by zapewnić zgodność transakcji. Sieć Ripple nie jest zdecentralizowana, a rozproszona.

Samo Ripple Labs podkreśla główne cechy swojego systemu🔧:
1️⃣Dystrybucja: banki mogą porozumiewać się miedzy sobą bez kontaktu pośredniego
2️⃣Bezpieczeństwo: prywatność transakcji
3️⃣Skala: wysoki poziom przetwarzania
4️⃣Kompatybilność: Możliwość łączenia ze sobą wielu sieci.

Comments (No)

Leave a Reply