Bitcoin z kosmosu

Pierwsza transakcja bitcoin wykorzystująca multisignature wysłana z ISS

SpaceChain ogłosił pomyślne zakończenie pierwszej transakcji Bitcoin przy użyciu technologii multisignature na sprzęcie hostowanym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Inicjatywa stworzenia zdecentralizowanej konstelacji orbitalnej dla zastosowań fintech i operacji komercyjnych jest realizowana w ramach akceleratora startupów Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Wysłanie wielopodpisowej transakcji w kosmosie odzwierciedla nasze wysiłki zmierzające do stworzenia otwartej sieci satelitów blockchain o zwiększonym bezpieczeństwie i niezmienności” – powiedział współzałożyciel SpaceChain i CTO Jeff Garzik.

W 2019 roku SpaceChain otrzymał od ESA dotację w wysokości 60 tys. Euro, które firma wykorzystała na uruchomienie bezpiecznej satelitarnej sieci blockchain na orbicie. Technologia wykorzystuje system z trzema sygnaturami: dwa podpisy są generowane na Ziemi, a trzeci na orbicie. Każda transakcja będzie wymagać co najmniej dwóch podpisów.

W grudniu 2019 SpaceChain uruchomił prototypową usługę uwierzytelniania multisignature ISS opartą na potężnym komputerze pokładowym z portfelem sprzętowym blockchain Gomspace. Został dostarczony przez rakietę SpaceX Falcon 9 za pośrednictwem dostawcy usług kosmicznych Nanoracks.

Nanoracks, startup powiązany z NASA, zapewnił niezbędną wiedzę i technologię za pośrednictwem swojej platformy Nanolab. Startup ma na celu ułatwienie badań w kosmosie.

To osiągnięcie da impuls do wykorzystania systemów kosmicznych i usług na rynku komercyjnym” – powiedział Niels Buus, dyrektor generalny GomSpace.

SpaceChain przeprowadził rygorystyczne testy, aby zapewnić niezawodną komunikację między sprzętem blockchain w kosmosie a infrastrukturą naziemną na Ziemi. Po zainicjowaniu transakcji zaszyfrowane dane zostały bezpiecznie przesłane przez stację naziemną do ISS. Sprzęt umieszczony na stacji posiada klucz prywatny do weryfikacji i zatwierdzenia transakcji.

W listopadzie 2018 SpaceChain wypuścił w kosmos w pełni funkcjonalny węzeł blockchain Qtum, zdolny do wykonywania transakcji z wieloma podpisami i uruchamiania inteligentnych kontraktów.

W lipcu słynny kanadyjski astronauta i fan technologii blockchain Chris Hadfield odebrał bitcoiny wysłane z satelity kosmicznego znajdującego się 35 000 km od Ziemi.