Bitcoin niestabilny? Spójrz na funta brytyjskiego

Wygląda na to, że doszło do odwrócenia ról. Bitcoin staje się obecnie mniej zmiennym środkiem płatniczym niż narodowa waluta Wielkiej Brytanii.

Według danych dostarczonych przez Bloomberg, 30-dniowa zmienność funta brytyjskiego w stosunku do dolara amerykańskiego gwałtownie wzrosła w ciągu ostatniego miesiąca.

Tymczasem zmienność Bitcoina znacznie spadła od czerwca, a także ponownie od początku października. Sprowadziło to zmienność każdej waluty do mniej więcej tego samego poziomu.

zmienność funta i bitcoina

Bitcoin przeszedł do historii jako jedno z najlepiej radzących sobie aktywów w poprzednim kwartale – po prostu pozostając stosunkowo stabilnym, podczas gdy akcje i towary nadal spadały.

Funt doświadczył burzliwej zmienności pod koniec września, prawie spadając do parytetu z dolarem amerykańskim. W tym samym czasie wolumen obrotu dla pary handlowej BTC / GBP gwałtownie wzrósł – jest to pojawiający się trend wśród upadających walut.

Globalne rynki obligacji również wykazują zwiększoną zmienność w stosunku do Bitcoina, pomimo reputacji pierwszego z nich jako bezpiecznego i niezawodnego, a drugiego jako aktywa ryzykownego.

W przypadku Wielkiej Brytanii, Bank Anglii powrócił obecnie do tymczasowego luzowania ilościowego, aby ograniczyć niestabilność na swoim rynku obligacji, co prawie spowodowało „moment Lehmana” we wrześniu.

Wiele banków centralnych – w tym były przewodniczący Fed Ben Bernanke – wcześniej zaprzeczyło, że Bitcoin może stanowić formę pieniądza, głównie ze względu na zbyt dużą zmienność.

Bank centralny Szwecji przedstawił podobny argument w maju: „Cena Bitcoina miała wysoki stopień zmienności i dlatego jest stosunkowo słabym konserwatorem” – wyjaśnił za pośrednictwem Twittera.

Comments (No)

Leave a Reply