Bitcoin gwałtownie spada po oświadczeniu chińskiego wicepremiera o zakazie wydobycia

Zakaza kopania kryptowalut

Wicepremier Rady Państwa Chińskiej Republiki Ludowej Liu ogłosił, że wydał rozporządzenie zniesienia wydobycia i handlu bitcoinami. Odpowiednie zawiadomienie zostało opublikowane na oficjalnej stronie chińskiego rządu.

W kontekście tego ogłoszenia cena bitcoina spadła gwałtownie o 10% z 41,750 USD do mniej niż 35 000 USD.


 

Publikacja nawiązuje do 51. posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej i Rozwoju Rady Państwa Chińskiej Republiki Ludowej, pod przewodnictwem He. Między innymi polecono jej „zdecydowanie zapobiegać i kontrolować ryzyka finansowe”, wśród których wymieniany jest handel i wydobywanie bitcoinów.

Dziennikarz Colin Wu zaznaczył że, po raz pierwszy wyżsi urzędnicy rządowi w Chinach wyraźnie wezwali do wprowadzenia zakazu kopania kryptowalut. W tym tygodniu dotarły już stamtąd wiadomości o zakazie operacji kryptowalutami, ale to nie było nic nowego i nie oznaczało rozszerzenia ograniczeń, które obowiązywały od kilku lat.

To nie perwszy raz

Podobne komunikaty o zakazie wydobycia w Chinach były również publikowane kilkakrotnie w przeszłości, np. W 2019 r., ale branża nadal działa. „Wiadomości przeciwko (wydobywaniu) bitcoinów pojawiają się regularnie, ale w tym przypadku warto mieć na to oko. Chińscy górnicy, z którymi rozmawiałem, nie są teraz pewni ich wpływu”- powiedział Thomas Heller, współzałożyciel firmy górniczej Compass.

Źródła również podają, że zakaz dotyczy tylko górników, którzy wykorzystują energię wytwarzaną przez elektrownie węglowe, podczas gdy same władze są zainteresowane wydatkowaniem zasobów elektrowni wodnych i wcześniej zajmowały takie samo stanowisko.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.