Z całą pewnością słyszałeś o Fear and Greed Index (Indeks Strachu i Chciwości). Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak dokładnie działa ten wskaźnik? Generalnie, wskazuje on na ogólne odczucie inwestorów wobec stanu rynku lub inaczej – sentyment rynkowy.
Dlaczego Strach i Chciwość?
Strach i chciwość to dwie dominujące emocje w ludzkiej psychologii, które mogą wywierać wpływ na zachowanie inwestorów. Rynek Bitcoina nie jest tu wyjątkiem. Właśnie dlatego świadomość sentymentu rynku jest ważna, aby móc decydować o właściwym czasie wejścia lub wyjścia z pozycji.
Ogólnie rzecz biorąc, inwestorzy śledzą indeks w oparciu o teorię, że nadmierny strach prowadzi do spadku ceny BTC, a zbyt duża chciwość popycha cenę w górę.
Założenie jest takie, że skrajny strach zwiększa presję sprzedaży, powodując spadek ceny i stwarzając okazję do kupna dla inwestorów. Z drugiej strony, ekstremalna chciwość napędza popyt, podnosząc cenę i tworząc możliwość sprzedaży.
Indeks gromadzi dane z wielu źródeł, a następnie generuje liczbę. Liczba ta jest mierzona w skali od 0 do 100, gdzie 0 oznacza maksymalny strach, a 100 maksymalną chciwość.
W ramach skali od 0 do 100, Indeks jest klasyfikowany w czterech podstawowych kategoriach:
- 0 do 24 = Ekstremalny Strach,
- 25 do 49 = Strach,
- 50 do 74 = Chciwość,
- 75 do 100 = Ekstremalna Chciwość.
Jednocześnie, w celu obliczenia wyniku, Indeks pozyskuje dane z następujących źródeł:
- Zmienność, która porównuje obecną wartość Bitcoina do jego średniej wartości w ciągu ostatnich 30 dni i ostatnich 90 dni.
- Momentum rynkowe i wolumen Bitcoina w ciągu ostatnich 30 i 90 dni.
- Sentyment w mediach społecznościowych, czyli co ludzie mówią o Bitcoinie w mediach społecznościowych.
- Udział Bitcoina w rynku kryptowalut w stosunku do wszystkich innych kryptowalut (znany również jako Dominacja).
- Trendy wyszukiwania fraz powiązanych z Bitcoinem w wyszukiwarkach
Bitcoin Fear and Greed Index, odmiana oryginalnego indeksu opracowanego przez CNN Markets, może dawać inwestorom pogląd w różnych horyzontach czasowych, ponieważ gromadzi dane codziennie, tygodniowo, miesięcznie i rocznie.
Tak więc niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz w łatwy sposób dopasować Indeks do swojej strategii.
Istnieje jednak jeden rodzaj inwestorów, który uważa, że działanie wbrew emocjom może zapewnić lepsze wyniki rynkowe: inwestor kontrariański.
Inwestorzy kontrariańscy działają wbrew stadu. Kiedy rynek sprzedaje z powodu strachu, wchodzą oni w pozycję. Kiedy na rynku panuje ogólna chciwość i wszyscy kupują, inwestorzy kontrariańscy sprzedają.
Czy ten wskaźnik jest wiarygodny?
Odpowiedź na to pytanie znajduje się w danych. Lookintobitcoin.com daje inwestorom świetny wgląd w to, jak Indeks historycznie współgrał z kursem Bitcoina.
Jak widać na powyższym wykresie, Indeks jest optymalnym wskaźnikiem do przewidywania lokalnych szczytów i dołków oraz do wyczuwania zmian w kierunku rynku. Jednakże, nie określa on, w których punktach cenowych takie zmiany będą miały miejsce.
Jednym konkretnym zarzutem ze strony krytyków tego wskaźnika jest to, że nie jest to narzędzie przyszłościowe i może być szczególnie ryzykowne, jeśli jest używane wielokrotnie w krótkim okresie.
Inwestor, który decyduje się otworzyć pozycję, gdy stan rynku sygnalizuje skrajny strach, może wejść na rynek na początku długiego niedźwiedziego okresu.
Gdyby handel na rynkach kryptowalut był tak łatwy, jak tylko naśladowanie nastrojów tłumu, wszyscy bylibyśmy zwycięzcami. Właśnie dlatego Indeks jest najbardziej skuteczny w przewidywaniu szerszych trendów.
Comments (No)