Bitcoin Fear and Greed Index – Co to jest?

Analiza rynku kryptowalut nie jest taka prosta. Istnieją bowiem setki wskaźników, z których niektóre malują zupełnie inny obraz niż inne. Niewątpliwie ogromny wpływ na trend ma jednak sentyment inwestorów. I choć mogłoby się wydawać, że nie da się tego zmierzyć, jest zupełnie inaczej. To czy wśród inwestorów panuje strach, czy chciwość wskazuje nam Bitcoin Fear and Greed Index i to na nim skupimy się w dzisiejszym poradniku. Wyjaśnimy czym jest ten indeks, co wskazuje, jak z niego korzystać i wiele więcej. Tak więc, zaczynajmy!

Czym jest Bitcoin Fear and Greed Index?

Indeks strachu i chciwości, czyli Fear and Greed Index to indeks pierwotnie wprowadzony przez CNNMoney (obecnie CNN Business). Generalnie wskaźnik ten obrazuje obecne nastroje inwestorów. Strefa „strachu” zazwyczaj wskazuje na niedźwiedzi trend, natomiast strefa „chciwości” trend byczy. Wartość indeksu może wynosić od 0 do 100, gdzie:

 • 0-24 to maksymalny strach
 • 25-49 to strach
 • 50-74 to chciwość
 • 75-100 to maksymalna chciwość.

Indeks strachu i chciwości Bitcoina po prostu wskazuje jak chętnie inwestorzy kupują/sprzedają BTC. Może też dać pogląd na to, w którą stronę będzie poruszał się rynek kryptowalut.

bitcoin fear and greed index - historia
Historia Bitcoin Fear and Greed Index

Jak widać na powyższym wykresie, w całej historii Bitcoina, Fear and Greed Index poruszał się w bardzo szerokim zakresie: od poziomów powyżej 90 punktów, do minimum poniżej wyniku 10. Tak gwałtowne wahania indeksu wynikają z okresów bessy i hossy. Kiedy panowała hossa, inwestorzy byli chciwi. Gdy inicjatywę przejmowały niedźwiedzie, indeks spadał, a traderzy sprzedawali swoje Bitcoiny w panice.

Dlaczego warto analizować indeks strachu i chciwości?

Jak już wspomnieliśmy, Bitcoin Fear and Greed Index pokazuje zamiary inwestorów. Kiedy wskaźnik znajduje się w obszarze „strachu”, a inwestorzy są „przestraszeni”, są bardziej skłonni do sprzedaży. Z kolei kiedy stają się „chciwi”, z większym prawdopodobieństwem dokonają zakupu. Innymi słowy, wskaźnik ten daje inwestorom wyraźny sygnał co do sytuacji na rynku kryptowalut lub akcji. Na jego podstawie mogą oni zbudować swoją strategię.

Jednocześnie należy zrozumieć, że sam indeks strachu i chciwości nie wystarczy do przeprowadzania pełnej analizy. Przed podjęciem decyzji należy skorzystać z także z innych narzędzi i wskaźników.

Jak wylicza się Bitcoin Fear and Greed Index?

Istnieje kilka metodologii obliczania Bitcoin Fear and Green Index. Na przykład btctools bierze pod uwagę cztery parametry:

 • Wolumen obrotu – obecny wolumen jest porównywany z danymi historycznymi (za okres 30-90 dni).
 • Otwarte pozycje  – również są porównywane z danymi historycznymi. Duża liczba otwartych pozycji oznacza chciwość, natomiast mała strach.
 • Dane z Reddita i Twittera – Analitycy przyglądają się postom w social mediach, które wspominają o Bitcoinie lub innych kryptowalutach, a następnie na ich podstawie oceniają nastroje. Optymistyczne posty wskazują na chciwość.
 • Wolumen i trendy zapytań słów kluczowych dot. Bitcoina – btctools analizuje trendy w Google i innych przeglądarkach internetowych.
Bitcoin Fear and Greed Index na październik 2023
Bitcoin Fear and Greed Index na październik 2023

„Klasyczny” indeks chciwości i strachu, który został opracowany przez CNN, obejmuje siedem różnych wskaźników rynkowych. Dane dla każdego z nich można przeglądać osobno:

 • Popyt na śmieciowe obligacje.
 • Szerokość rynku, czyli stosunek wolumenu obrotu rosnących aktywów do wolumenu obrotu tych spadających.
 • Dynamika rynku (Momentum) analizuje indeks S&P 500 w ciągu ostatnich 125 dni. Im jest on wyższy od średniej, tym bardziej chciwi są inwestorzy.
 • Zmienność rynku (jest ona również czasami brana pod uwagę przez kryptowalutowe indeksy strachu i chciwości).
 • Popyt na opcje put i call.
 • Siła ceny akcji.
 • Popyt na bezpieczne aktywa.

Gdzie analizować indeks strachu i chciwości?

Inwestorzy na tradycyjnym rynku mogą skorzystać z indeksu CNN. Z kolei inwestorzy krypto mają do wyboru kilka różnych opcji, a najlepsze z nich to:

Czy ten wskaźnik jest wiarygodny?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w danych. Lookintobitcoin.com daje inwestorom świetny wgląd w to, jak Indeks historycznie współgrał z kursem Bitcoina.

fear and greed

Jak widać na powyższym wykresie, Indeks jest optymalnym wskaźnikiem do przewidywania lokalnych szczytów i dołków oraz do wyczuwania zmian w kierunku rynku. Jednakże, nie określa on, w których punktach cenowych takie zmiany będą miały miejsce.

Jednym konkretnym zarzutem ze strony krytyków tego wskaźnika jest to, że nie jest to narzędzie przyszłościowe i może być szczególnie ryzykowne, jeśli jest używane wielokrotnie w krótkim okresie.

Inwestor, który decyduje się otworzyć pozycję, gdy stan rynku sygnalizuje skrajny strach, może wejść na rynek na początku długiego niedźwiedziego okresu.

Gdyby handel na rynkach kryptowalut był tak łatwy, jak tylko naśladowanie nastrojów tłumu, wszyscy bylibyśmy zwycięzcami. Właśnie dlatego Indeks jest najbardziej skuteczny w przewidywaniu szerszych trendów.

FAQ – Fear and Greed Index Bitcoina

Czym jest Fear and Greed Index?

Fear and Greed Index, czyli Indeks Strachu i Chciwości, to wskaźnik rynkowy, który mierzy dwa główne emocjonalne czynniki wpływające na inwestorów: strach i chciwość.

Jak działa Fear and Greed Index?

Indeks analizuje wiele różnych czynników rynkowych, aby obliczyć wartość indeksu od 0 do 100. Wynik bliższy 0 wskazuje na panujący strach na rynku. Z kolei wynik bliższy 100 wskazuje na panującą chciwość.

Dlaczego Fear and Greed Index jest ważny dla inwestorów?

Indeks pomaga inwestorom zrozumieć ogólny nastrój panujący na rynku, co może być użyteczne do identyfikowania potencjalnych sygnałów kupna lub sprzedaży.

Czy Fear and Greed Index jest niezawodny?

Choć Fear and Greed Index jest użytecznym narzędziem, nie jest ono nieomylne i nie powinno być jedynym czynnikiem branym pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Comments (No)

Leave a Reply