Bitcoin Core aktywuje metodę optymalizacji przetestowaną przez Hala Finneya 9 lat temu

W piątek, 25-09-20 wygasł patent obejmujący technologię przyspieszania operacji kryptograficznych na krzywych eliptycznych, zwaną endomorfizmem GLV. Pozwoli to na jego aktywację w Bitcoin Core w celu zwiększenia szybkości i wydajności weryfikacji podpisów bitcoinów.

Możliwość wykorzystania endomorfizmu GLV badał Hal Finney, który jako pierwszy otrzymał transakcję Bitcoin od Satoshi Nakamoto. W poście na Bitcointalk z 8 lutego 2011 r. Finney napisał, że zaczął eksperymentować z technologią po przestudiowaniu pracy autorów patentów. Wstępne wyniki były obiecujące – szybkość weryfikacji wzrosła o 25%.

Następnie wsparcie dla technologii zostało dodane do klienta Bitcoin Core, ale nie można go było aktywować ze względu na efekt patentu zarejestrowanego w grudniu 1999 roku.

Jego wdrożenie było jedną z głównych motywacji dla biblioteki libsecp256k1, która od tego czasu zastąpiła wszystkie kryptograficzne zastosowania OpenSSL w Bitcoin Core” – powiedział Andrew Poelstra, dyrektor ds. Badań w Blockstream.

Ale został on domyślnie wyłączony, aby uniknąć problemów patentowych i nigdy nie został uwzględniony w Bitcoin Core”.

Wygaśnięcie patentu umożliwia programistom włączenie endomorfizmu GLV w następnej wersji Bitcoin Core. Funkcja została szeroko przetestowana podczas tworzenia biblioteki libsecp256k1, dzięki czemu nadaje się do natychmiastowego wdrożenia. Po aktywacji właściciele węzłów będą mogli liczyć na zmniejszenie zużycia zasobów.

Ta poprawa wydajności po raz pierwszy zwróciła uwagę na wykorzystanie przez Hala Finneya w Bitcoinie. Chociaż Hala już nie ma, jego wkład jest nadal odczuwalny ”- powiedział Adam Back, dyrektor generalny Blockstream.