Kryptowaluta Bitcoin Cash (BCH)

Kryptowaluta, która powstała w wyniku rozłamu sieci BTC w 2017 roku. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie Bitcoin Cash.

Informacje ogólne

Bitcoin Cash powstał w wyniku podziału łańcucha Bitcoina (hard fork) w 2017 roku. Podział był efektem sporu do jakiego doszło pomiędzy dwoma grupami mającymi bezpośredni kontakt z BTC. Po jednej stronie barykady znajdowali się praktycznie sami górnicy, po drugiej zaś stali użytkownicy i developerzy. Spór między tymi dwiema grupami dotyczył przyszłości najpopularniejszej krypto, głównie pod względem skalowalności.

Sprawdź również: Jak sprzedać bitcoina

Obydwie grupy miały różne wizje osiągnięcia większej skalowalności BTC. Górnicy proponowali zwiększenie rozmiaru bloków, by każdy z nich był w stanie pomieścić więcej danych transakcji. Opozycja jednak postulowała za wprowadzeniem Segregated Witness (SegWit), czyli protokołu zmniejszającego rozmiar danych transakcji. Cel jaki chciała osiągnąć każda ze stron sporu był zasadniczo taki sam. Różnił się jedynie sposób w jaki chcieli pożądany cel osiągnąć.

Efektem sporu był hard fork Bitcoina, który miał miejsce 1 sierpnia 2017 roku. Każda ze stron pozostała przy swoim pomyśle, wobec czego Bitcoin Cash obsługiwany jest głównie przez górników, a developerzy pozostali przy BTC.

Kryptowaluta Bitcoin Cash opiera się na kodzie źródłowym BTC. Średni czas bloku jest podobny do tego z BTC. Również algorytm konsensusu na jakim opiera się sieć to algorytm Proof of Work, z wykorzystaniem procesu miningu.

Główne założenia

Głównym założeniem, kryjącym się za pomysłem stworzenia odrębnej sieci, było zwiększenie skalowalności. Według górników, którzy proponowali powiększenie rozmiaru bloków, problem skalowalności BTC był tym, co blokowało dalszy rozwój projektu.

Bitcoin Cash powstał z myślą rozwiązania tego problemu poprzez zwiększenie rozmiaru bloków, co miało by bezpośredni wpływ na ilość przeprowadzanych transakcji. Początkowo BCH wprowadził maksymalny rozmiar bloku na poziomie 8 MB, czyli ośmiokrotnie większy niż 1 MB Bitcoina. W maju ubiegłego roku rozmiar ten zwiększył się do 32 MB.

Prawda jest jednak taka, że BCH nie wykorzystuje potencjału jaki daje duży rozmiar bloków. Dzieje się tak ze względu na relatywnie niewielką liczbę transakcji. Wskutek tego dotychczas rozmiar bloku BCH nie osiągnął nawet zakładanych na początku 8 MB. Średni rozmiar bloku BCH oscyluje wokół 500 KB.

Bitcoin Cash w liczbach

  • ATH: 4355,62 USD
  • ATL: 75,08 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 304,7 USD
bitcoin cash
Historia notowań BCH
  • BCH w obiegu: 17 950 300
  • Maksymalna podaż BCH: 21 000 000
  • Kapitalizacja rynkowa: 5 591 475 094 USD

Portfele oraz giełdy

  • Portfele:

Yenom, Electron Cash, Jaxx, IF Wallet, Exodus, Ledger, Trezor

  • Giełdy:

Binance, Coinbase Pro, Kraken, Bitfinex, eToro, Crypto.com, Bittrex

Ciekawostki

Po rozłamie sieci BTC, który miał miejsce w 2017 roku, developerzy, którzy nie byli przekonani do pomysłu BCH mocno go skrytykowali. Twierdzili wówczas, że BCH nie będzie lepszą wersją Bitcoina, a jedynie kolejnym, obok setek innych, nowym altcoinem. Zagorzali fani BTC używają nawet określenia Bcash,gdy wypowiadają się na temat BCH, uważając, że ów projekt nie powinien być utożsamiany z oryginalnym BTC.

Co ciekawe, w momencie rozłamu sieci na każdy adres BTC został przesłany ekwiwalent tej waluty w BCH. To znaczy, że jeśli w chwili hard forka użytkownik sieci BTC posiadał na swoim koncie 10 BTC, otrzymywał wówczas 10 BCH.

Istotną kwestią jest też fakt, że BTC i BCH są dwiema odrębnymi kryptowalutami. Fakt ten wydaje się oczywisty, jednak źle zaadresowane środki były częstą przyczyną utraty środków po obu stronach.

Comments (No)

Leave a Reply