Bisq – zdecentralizowana giełda P2P

Czasy, gdzie na giełdach można było zarejestrować się poprzez mail, wymienić kryptowalutę na inną i po prostu wyjść zapominając o całej sytuacji… skończyły się bezpowrotnie. Scentralizowane giełdy wprowadzają zabezpieczenia, które wymuszają na użytkowniku bez względu na kwotę pełną weryfikację tożsamości. Mało tego, po rejestracji jesteś przymuszony odczekać 24 godziny, na wypłatę środków, które przecież do ciebie należą. Kuriozum jest fakt, że wszystkie te niedogodności tłumaczy się przykrywka wysokiego bezpieczeństwa!. Po ostatnich nagonkach na kryptowaluty anonimowe takie jak Monero okazuje się, że te same „bezpieczne giełdy” decydują się na usuwanie niewygodnych kryptowalut, utrudniając Tobie możliwość ich wymiany.

Właśnie dlatego dziś, warto przypomnieć sobie, że każda blokada,czy też restrykcja będzie odparta przez broń użytkownika internetu, który ma przewagę technologiczną. Może nie są one wygodne, może nie są intuicyjne, ale… dają ponownie cień nadziei na odzyskanie swojej prywatności. Mowa tutaj o zdecentralizowanych giełdach. Bardzo dobrym przykładem jest giełda BISQ ( https://bisq.network ). Jest to giełda zdecentralizowana działająca na zasadzie Peer-To-Peer łącząca się przy pomocy sieci TOR ( The Onion Router ). Mało tego, wykorzystująca transakcje wielopodpisowe. Brzmi to pewnie trochę jak Science fiction, ale spokojnie. Wszystkiego można się nauczyć, a jeśli do tego włożymy trochę chęci, zyskamy taką przewagę jak:

Widok giełdy BisQ
  • Brak weryfikacji tożsamości
  • globalna sieć P2P użytkowników korzystających z Bisq na własnych komputerach.
  • środki zawsze pod twoją kontrolą
  • Dane są przechowywane lokalnie
  • otwartoźródłowy kod giełdy

Sama giełda jest tworzona przez pasjonatów, którzy bez udziału zewnętrznego finansowania, zarządzają przedsięwzięciem przy pomocy DAO (zdecentralizowana autonomiczna organizacja). Natywne wykorzystują Token BSQ, dzięki któremu znacznie obniżamy opłaty które występują na giełdzie. Niejako w ten sposób generując możliwość dalszego rozwoju.

Dlaczego więc warto wiedzieć o takich rozwiązaniach ? Dlatego, że kryptowaluty wywodzą się ze swojego potencjalnego piękna decentralizacji, która w dobie ostatnich lat zostaje zrzucona na drugi plan. Natłok spekulantów doprowadza do sytuacji gdzie tworzą się potężne organizacje, które będą wprowadzać coraz bardziej surowe restrykcje względem użytkownika. Myślę ze warto znać alternatywę …

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.