Binance vs. Kraken: Porównanie wiodących giełd kryptowalut

Jeśli chodzi o giełdy kryptowalut, Binance i Kraken najbardziej wyróżniają sie ze wszystkich giełd na rynku. W wielu renomowanych rankingach giełd obie giełdy plasują się w pierwszej piątce. Kraken jest starszą giełdą, powstałą w 2012 roku, podczas gdy Binance rozpoczęło swoją działalność w 2017. Pod względem pozycji rynkowej Kraken miał przewagę we wczesnych dniach Bitcoina, ale Binance zajmuje czołowe miejsce pod względem wolumenu obrotu od 2018 roku. Niemniej jednak obie giełdy oferują użytkownikom atrakcyjne usługi. 

Na potrzeby tego bezpośredniego porównania przedstawiony jest ogólny pogląd odnośnie doświadczeń i warunków handlu kryptowalutami na Binance i Kraken. Porównanie będzie analizowane na podstawie listy kryteriów. Nie wchodząc zbyt głęboko w szczegóły, przedstawimy podstawową ocenę zalet i wad obu platform.

1. Doświadczenie Użytkownika

Jako starsza giełda Kraken miała mnóstwo czasu na udoskonalenie swojej platformy, aby ułatwić użytkownikom kupowanie i sprzedawanie kryptowalut. Podobnie jak w przypadku Binance, miała ona wczesną reputację platformy dla bardziej zaawansowanych traderów, ale jej ostatnie aktualizacje, takie jak wersja uproszczona aplikacji i funkcje kupowania jednym kliknięciem, pokazały, że chętnie obsługuje bardziej początkujących sympatyków krypto.

Wynik: Binance = 4/5, Kraken = 5/5

2. Pary Transakcyjne Spot

Chcąc wzmocnić swoje szybkie awansowanie w rankingach kryptowalut, Binance dodało więcej tokenów w różnych momentach swojej historii. Obecnie oferuje ponad 600 par handlowych od grudnia 2020, zapewniając mnóstwo opcji dla inwestorów. Nawet posiadając pięcioletnią przewagę, Kraken ma tylko ponad 220 par handlowych. Chociaż liczba par handlowych nie jest wskaźnikiem jakości giełdy, można poczynić pewne założenia, ile możliwości rynkowych mają użytkownicy obu giełd.

Wynik: Binance = 5/5, Kraken = 4/5

3. Pary Handlowe w Euro

W tym przypadku status starszego męża stanu Krakena daje przewagę, z 52 parami handlowymi dla euro, w porównaniu do zaledwie 13 dla Binance. Warto zauważyć, że Binance zaczęło dodawać pary handlowe w euro dopiero na początku 2020 roku, po spędzeniu lat kształtowania się jako giełda wyłącznie specjalizująca się w krypto. Mimo to, w obecnym stanie, Kraken ma przewagę w tej kategorii.

Wynik: Binance = 4/5, Kraken = 5/5

4. Opłaty za Wpłaty i Wypłaty

Jedną z rzeczy, z których słynie Binance, są niskie opłaty. Kiedy wpłacasz 500 EUR na Binance za pomocą karty kredytowej, zostaniesz obciążony tylko 9 EUR, w porównaniu do 18 EUR w przypadku Krakena. Opłaty za korzystanie z kart kredytowych na Binance są ustalone od 1.8% do 2%, co jest znacznie niższą wartością niż 3% do 4% w przypadku Krakena. W przypadku wypłat z banku Binance nadal zajmuje pierwsze miejsce, z opłatami w wysokości 0.8 EUR lub 1.5 GBP, w porównaniu do nawet 5 EUR lub 13 GBP dla Krakena.

Wynik: Binance = 5/5, Kraken = 3/5

5. Limity Wpłat i Wypłat

Po wypróbowaniu obu giełd doszliśmy do wniosku, że chociaż są blisko siebie, jeśli chodzi o minimalne kwoty wpłat/wypłat, Kraken ma przewagę, jeśli chodzi o maksymalne limity, w niektórych przypadkach oferując nawet nieograniczone wpłaty i wypłaty kwoty w zależności od banku, z którego korzystasz. Jest to obszar, w którym Binance potrzebuje poprawy.

Wynik: Binance = 3/5, Kraken = 5/5

6. Wolumeny Giełd

Jednym z kluczowych wskaźników jakości giełdy są jej dzienne obroty. Większe wolumeny oznaczają więcej traderów i aktywnych rynków. I to jest coś, z czego Binance jest dobrze znane, ze średnimi dziennymi obrotami sięgającymi nawet $10 miliardów. Kraken blednie w tym  zporównaniu z wartością poniżej $1 miliarda. 

Wynik: Binance = 5/5, Kraken = 3/5

7. Opłaty Handlowe

Obie giełdy oferują rynki spot i futures dla kryptowalut, a za te usługi obowiązują odpowiednie opłaty handlowe. U podstaw reputacji Binance jako czołowej giełdy leżą niskie opłaty w porównaniu z konkurencją, ustalone na poziomie 0.1% zarówno dla makera, jak i takera na giełdzie spot. W przypadku kontraktów terminowych jest to 0.02% dla makerów i 0.04% dla takerów. Dodaj do tego wbudowaną 25% zniżkę na opłaty, gdy inwestorzy używają BNB, własnego tokena krypto Binance, a otrzymasz jedne z najniższych opłat w branży. Dla porównania, opłaty Krakena za handel spot ustalono na 0.16% dla makerów i 0.26% dla takerów. W przypadku rynków kontraktów terminowych opłaty na Krakena wynoszą odpowiednio 0.02% i 0.05% dla makerów i takerów.

Wynik: Binance = 5/5, Kraken = 3/5

8. Handel Margin

Handel margin pojawił się jako popularna alternatywa dla handlu spot na kryptowalutach, oferując wyższe zwroty z ruchów kursowych, chociaż wiąże się on ze zwiększonym ryzykiem. Ogólnie rzecz biorąc, im większy wybór w zakresie handlu margin, tym lepiej dla użytkownika. Binance posiada ponad 400 par margin, w porównaniu do 77, które ma Kraken w swojej ofercie. Być może nie jest to zaskakujące, ponieważ Binance ma dostępnych więcej tokenów. Kolejną zaletą Binance jest dźwignia margin, która może sięgać nawet 10x, więcej niż 5x na Krakenie.

Wynik: Binance = 5/5, Kraken = 3/5

9. Handel Kontraktami Futures

Inną obecnie dominującą cechą handlu kryptowalutami jest handel instrumentami pochodnymi. Rozwój handlu kontraktami futures na kryptowaluty otworzył więcej możliwości czerpania korzyści z rynku. To kolejny obszar, w którym Binance oferuje lepszy produkt, przynajmniej z punktu widzenia możliwych opcji. Binance oferuje łącznie 117 par kontraktów futures, o 100 więcej niż 17 par Krakena. Pod względem dźwigni Binance wyprzedza również Krakena, 125x w porównaniu do 50x.

Wynik: Binance = 5/5, Kraken = 3/5

10. Dodatkowe Usługi

Przez lata Kraken budował swoje usługi krypto OTC i wymiany walut na podstawie swojej podstawowej oferty giełdy kryptowalut. Ale można śmiało powiedzieć, że Binance wyprzedziło Krakena, jeśli chodzi o tworzenie pakietu rozwiązań krypto. Oprócz aktywnej usługi krypto OTC i rozwijającej się platformy peer-to-peer dla rozwiązań fiat-to-crypto, Binance oferuje produkty finansowe ukierunkowane na kryptowaluty, takie jak stakowanie, oszczędności i pożyczki. Posiadają nawet bardziej zaawansowane rozwiązania krypto, w tym usługi DeFi, takie jak pule płynności, pule wydobywcze, a także markową kartę, która oferuje do 8% cashbacku za transakcje oparte na kryptowalutach.

Wynik: Binance = 5/5, Kraken = 3/5

11. Bezpieczeństwo i Ochrona Funduszy

Obie firmy szczycą się najwyższej klasy ochroną i bezpieczeństwem. Dwie giełdy nie doświadczyły ostatnio żadnego istotnego naruszenia bezpieczeństwa. Uważamy, że bezpieczeństwo, bezpieczeństwo funduszy i ochrona danych są dla nich najwyższym priorytetem. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje aktywa krypto i nie przejmować się osobistymi portfelami off-chain, obie giełdy zapewniają najlepszą w swojej klasie ochronę środków.

Wynik: Binance = 5/5, Kraken = 5/5

Wniosek

Istnieje niewątpliwie więcej czynników, które należy wziąć pod uwagę, wybierając jedną giełdę kryptowalut zamiast drugiej, ale uchwyciliśmy niektóre z ważniejszych cech korzystania z obu giełd. Można dojść do wniosku, że chociaż Kraken ma pewne zalety i długą reputację jako uznana giełda, wygląda na to, że młodsze Binance ma więcej do zaoferowania traderom kryptowalut nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. 

Wynik końcowy: Binance = 51/55, Kraken = 42/55