”Binance to rynek kryptowalut”: Giełda laureatem w 2022 r.

Raport Arcane Research z 3 stycznia koronuje Binance, największą na świecie giełdę kryptowalut, jako wielkiego zwycięzcę minionego roku. Po upadku FTX, giełda Changpeng Zhao (CZ) była w stanie zwiększyć swój udział w rynku i obecnie jest zdecydowanie największą giełdą kryptowalut.

Dominacja na rynku kryptowalut

Na dzień 28 grudnia 2022 roku Binance przechwycił 92% rynku spot bitcoina (BTC) i 61% rynku instrumentów pochodnych bitcoina pod względem wolumenu. Dzięki temu dominuje w branży kryptowalutowej i z tego powodu Arcane utożsamia giełdę kryptowalutową z rynkiem kryptowalut:

”Nie ma wyraźnych 'zwycięzców’ z 2022 roku niż Binance, jeśli chodzi o strukturę rynku kryptowalut i dominację na rynku. Bez względu na to, jak patrzysz na to pod względem aktywności handlowej, Binance jest rynkiem kryptowalutowym.”

Dominacja Binance na rynku spot BTC wynosiła 45% na początku 2022 roku, co oznacza, że w ciągu 12 miesięcy wzrosła ponad dwukrotnie. W tym samym okresie udział w rynku instrumentów pochodnych BTC wzrósł o prawie jedną trzecią. Na rynku spot BTC, bitcoin jest handlowany bezpośrednio pomiędzy dwoma osobami, sprzedającym i kupującym. W handlu instrumentami pochodnymi nie trzeba posiadać aktywów bazowych. Wartość kontraktu śledzi cenę bitcoina.

Raport Arcane’a sugeruje, że wzrost dominacji BTC na rynku spot Binance poprzedził upadek FTX. Rzeczywiście, zaczął on rosnąć po zniesieniu opłat dla niektórych par handlowych w dniu 7 lipca 2022 r.

Wzrost Binance

Giełda kryptowalutowa dokonała również kilku akwizycji. W ten sposób zwiększyła swój globalny zasięg w 2022 roku, w tym japońskiej platformy handlowej Sakura Exchange BitCoin i indonezyjskiej giełdy Tokocrypto.

Binance była również jedną z niewielu giełd, która w ciągu ostatniego roku zwiększyła liczbę zatrudnianych pracowników. Inne platformy, jak np. Huobi, Bybit, Kraken i Crypto.com zostały zmuszone do redukcji personelu w bezpośrednim wyniku utrzymującego się rynku niedźwiedzia.

Comments (No)

Leave a Reply