Binance, co to jest?

Binance jest wiodącym międzynarodowym ekosystemem blockchain i największą giełdą kryptowalut na świecie.  Giełda została założona w 2017 roku przez chińskiego przedsiębiorcę Changpeng Zhao.

Na Binance kryptowaluty można kupić za pomocą kart bankowych, za pośrednictwem Binance P2P (kupowanie kryptowalut w trybie peer-to-peer), na rynku kasowym itd.

Giełda zapewnia handel kryptowalutami na kilku rynkach: Binance Spot do handlu ponad 600 kryptowalutami, Binance Margin do handlu z dźwignią, Binance Futures do handlu instrumentami pochodnymi oraz niedawno uruchomiona platforma Binance Options do zakupu i sprzedaży opcji na główne kryptowaluty. Żadna inna giełda nie może pochwalić się tak szeroką gamą funkcji.

W 2020 roku Binance ogłosił uruchomienie platformy do wydobywania kryptowalut – Binance Pool. Jego celem jest wzmocnienie pozycji górników i zwiększenie ilości wydobycia w globalnym przemyśle kryptowalutowym.

Binance Pool oferuje użytkownikom niskie opłaty i kompleksowe usługi, dzięki czemu górnicy mogą zarabiać więcej. Platforma łączy górników z ekosystemem Binance, który obejmuje już takie produkty jak Binance Futures, handel spot i marżowy, Binance Lending i Binance Staking.

Użytkownicy Binance mogą zarabiać kryptowaluty dzięki Binance Savings,  przeznaczając kryptowaluty do zarabiania odsetek i Binance Staking, przechowywając kryptowaluty proof-of-stake na koncie Binance, aby automatycznie otrzymywać nagrody za staking.

Platforma zapewnia usługę pożyczki kryptowalutowej za pomocą Binance Loans i uzyskanie USDT lub BUSD, których potrzebujesz w danej chwili.

Poza tym Binance posiada wiele filmów z tutorialami oraz własny serwis Binance Academy z przydatnymi artykułami na temat działania giełdy. Dlatego wielu użytkowników, którzy dopiero zaczynają swoją podróż po kryptowalutach, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na Binance.

Historia giełdy kryptowalut Binance

Historia Binance to historia setek osób, które stworzyły platformę wiodącej na świecie giełdy kryptowalut, a także milionów zarejestrowanych traderów. Ale w centrum tej narracji jest niewątpliwie założyciel Binance – Changpeng Zhao, który uruchomił platformę w lipcu 2017 roku.

Mając doświadczenie jako dyrektor techniczny portfela kryptowalutowego Blockchain i giełdy kryptowalutowej OKCoin, Changpeng Zhao postanowił stworzyć własną giełdę, łącząc cechy techniczne opracowanych przez siebie wcześniej platform handlu wysokiej częstotliwości z obiecującą dziedziną kryptowalut. Projekt Binance został ostatecznie uruchomiony po zebraniu 15 milionów dolarów w ramach ICO.

Nawet mając zapewnioną pozycję na starcie, Changpeng Zhao traktował giełdę Binance jedynie jako pierwszy krok do stworzenia większego ekosystemu kryptowalutowego, którego usługi i rozwiązania byłyby ukierunkowane na różnorodne potrzeby związane z kryptowalutami. Wkrótce podjęto ważne kroki w tym kierunku, takie jak uruchomienie zdecentralizowanej giełdy Binance DEX i rozwój sieci Binance Chain, a także uruchomienie na platformie handlu kontraktami terminowymi i depozytami zabezpieczającymi. Wszystko to pozwoliło Binance skutecznie konkurować z pozostałymi platformami.

W maju 2019 roku doszło do hakowania giełdy, w wyniku czego skradziono użytkownikom około 7000 bitcoinów, których wartość wynosiła wówczas około 40 milionów USD. Jednak przy pomocy specjalnego funduszu środki te zostały zwrócone inwestorom.

W 2022 roku Binance udało się uzyskać licencję od organów nadzorczych w Bahrajnie, ZEA i Francji.

Dziś, mimo stosunkowo młodego wieku, Binance jest światowym liderem w handlu kryptowalutami.

Możliwości handlowe Binance i funkcje dodatkowe

Użytkownicy Binance mogą skorzystać z następujących narzędzi i dodatkowych funkcji.

Akademia Binance

Jest to specjalistyczny portal, na którym można znaleźć informacje o różnych kryptowalutach, a także ogólnie o technologii blockchain. Artykuły dostępne są w 21 językach.

Ponadto program zawiera specjalistyczne filtry, które pozwalają między innymi wybrać treści przeznaczone tylko dla początkujących, a także posortować wszystkie artykuły według przybliżonego czasu czytania.

Binance Chain i Binance Smart Chain

Binance Chain został uruchomiony w 2019 roku. Celem stworzenia nowego blockchaina był rozwój zdecentralizowanego handlu. Twórcy Binance Chain musieli pójść na pewne kompromisy, aby zapewnić szybki handel. W szczególności blockchain nie jest elastyczny pod względem możliwości programowania.

Binance Smart Chain (BSC) to sieć blockchain przeznaczona dla aplikacji opartych na inteligentnych kontraktach (smart contracts). BSC działa równolegle z własną siecią Binance w postaci Binance Chain (BC), co pozwala użytkownikom uzyskać najlepsze: wysoką przepustowość BC oraz wsparcie inteligentnych kontraktów BSC.

Ponadto Binance Smart Chain obsługuje maszynę wirtualną Ethereum (EVM), która umożliwia uruchamianie aplikacji opartych na Ethereum, takich jak MetaMask.

Celem platformy jest możliwość tworzenia przez deweloperów zdecentralizowanych aplikacji (DApps), a użytkownikom zarządzanie swoimi aktywami cyfrowymi pomiędzy różnymi blockchainami, z niskim opóźnieniem i dużą przepustowością.

Chociaż Binance Smart Chain działa równolegle z Binance Chain, są to dwa oddzielne blockchainy. Oznacza to, że nawet jeśli BC przestanie działać, BSC będzie nadal realizować swoje funkcje techniczne i biznesowe.

Za pomocą rozszerzenia do przeglądarki Binance Wallet można wysyłać i odbierać środki na Binance Chain, Binance Smart Chain i Ethereum oraz dokonywać przelewów między obiema blockchainami Binance.

Ponadto rozszerzenie może integrować się z innymi produktami Binance Chain w celu uwierzytelniania i podpisywania transakcji bez udostępniania swoich tajnych kluczy.

Trust Wallet

Trust Wallet to portfel kryptowalutowy, działający w formie aplikacji, który został uruchomiony w 2017 roku. Porfel umożliwia użytkownikom przyjmowanie i wysyłanie płatności kryptowalutowych, kupowanie monet za pośrednictwem serwisów partnerskich, przechowywanie tokenów NFT oraz łączenie się ze zdecentralizowanymi platformami finansowymi.

Serwis przestrzega kilku zasad: nigdy nie ma dostępu do portfeli użytkowników, nie przechowuje kluczy prywatnych i nie prosi o podanie danych osobowych.

Portfel ten posiada natywny token zarządzający ― TWT, który umożliwia właścicielom udział w głosowaniach zarządu. Trust Wallet ma charakter open-source i jest zarządzany przez społeczność. Każdy może stać się jego częścią, przeglądać kod i pomagać w rozwoju oprogramowania.

Instrumenty pochodne

Instrumenty pochodne

Instrumenty pochodne na bitcoina działają na tych samych zasadach, co tradycyjne aktywa: można osiągnąć spekulacyjne zyski, przewidując, czy cena danego aktywa wzrośnie, czy spadnie.

Giełda kryptowalutowa (cryptocurrency exchange) Binance oferuje użytkownikom handel różnymi kontraktami pochodnymi. Do dyspozycji są kontrakty terminowe na bitcoin i inne aktywa, opcje, tokeny z dźwignią, oprócz tego można uczestniczyć w Futures Battle. Jest to konkurs dla handlowców, w którym sprawdzają, kto lepiej handluje kontraktami terminowymi, a zwycięzcy otrzymują punkty.

Binance Futures to dział Binance zajmujący się instrumentami pochodnymi, a także wiodąca giełda instrumentów pochodnych. Od momentu uruchomienia w czwartym kwartale 2019 roku, Binance Futures zdołał stać się najszybciej rozwijającą się giełdą w branży.

Platforma jest łatwa w nawigacji, co przemawia zarówno do zaawansowanych, jak i początkujących traderów i inwestorów.

Prowizje Binance

Binance nie pobiera prowizji od wpłat.

Użytkownicy muszą płacić stałą opłatę za każdą wypłatę, aby pokryć koszty transakcji w procesie wypłacania kryptowalut z konta Binance. Prowizje za wypłatę są ustalane przez sieć blockchain i mogą ulec zmianie z powodu czynników takich jak przeciążenie sieci, bez wcześniejszego powiadomienia. Zawsze należy sprawdzić informacje na stronie wypłaty.

Każdy rynek ma określoną stawkę prowizji. Prowizja Binance jest oparta na systemie maker/taker. Wielkość prowizji handlowej Binance jest ważna przede wszystkim dla inwestorów, którzy handlują dużymi ilościami lub dokonują dużej liczby transakcji.

Handel poprzez link polecający i wykorzystanie BNB do wypłaty prowizji może znacznie obniżyć koszty. Obecnie prowizje Binance są jednymi z najmniejszych na rynku.

Konwersja aktywów

Binance Convert to proste narzędzie, które pozwala kupować i sprzedawać kryptowaluty za pomocą kilku kliknięć, bez składania zamówienia w interfejsie handlowym. Możesz konwertować kryptowaluty lub aktywa fiat za darmo, szybko i łatwo po kursie w czasie rzeczywistym zgodnie z bieżącymi warunkami rynkowymi.

Depozyty kryptowalutowe

Binance Savings to jeden z najprostszych i bardziej niezawodnych sposobów zarabiania na kryptowalucie dostępnych na giełdzie kryptowalut Binance, analogiczny do zwykłych depozytów bankowych.

Niektóre z kluczowych zalet depozytów na Binance to: łatwe zakładanie, wysoki zysk, duży wybór kryptowalut do założenia depozytu (ponad 50 kryptowalut), dostępne są depozyty o stałym i zmiennym oprocentowaniu.

W zakładce Binance Earn można znaleźć opcje zarabiania na kryptowalucie wpłaconej na konto giełdy kryptowalut. Może to być dochód pasywny, wynikający niemal po prostu z posiadania aktywów na koncie, lub dochód aktywny, który wiąże się z ciągłym monitorowaniem transakcji. Co jednak najważniejsze, wszystkie rodzaje dochodów nie wymagają głębokiej znajomości specyfiki kryptowalut, co przyciąga do Binance Earn wszystkich tych, którzy chcą inwestować lub zarabiać na kryptowalutach bez ich „dotykania”.

Launchpool to format generowania dochodu pasywnego. Użytkownicy blokują środki w pulach płynności, co zapewnia wydobycie tokenów, a w konsekwencji wzrost dochodów użytkownika, który otrzymuje udział w tokenie wprowadzonym na rynek Binance. Użytkownicy mogą zwrócić zablokowane środki w dowolnym momencie, gdy trwa wydobycie tokenów.

Giełda pozycjonuje Launchpool jako sposób na bezpieczne zarabianie, ale ostrzega przed ryzykiem – i nie trzeba go ignorować. Jeśli chodzi o zarabianie, Launchpool zależy nie tylko od giełdy, ale także od wartości tokena i jego perspektyw, których nie można w pełni przewidzieć.

Zabezpieczenie ceny

Jest to specjalna funkcja, która chroni handlowców i inwestorów przed ostrymi wahaniami cen na rynku, gdy stop-loss i take-profit są uruchamiane jednocześnie. Dzięki takiemu narzędziu Binance między innymi chroni swoich klientów przed tymi, którzy wykorzystują słabości rynku.

Aplikacje do wymiany kryptowalut na urządzeniach mobilnych i PC

Każdy z nas doświadczył problemów z wolnym czasem ładowania stron. A jeśli chodzi o giełdę, na której informacje są aktualizowane co sekundę, nawet najszybsze połączenie internetowe może zawieść. Ze względu na powszechność problemów tego typu, giełda Binance stworzyła aplikację na komputery i urządzenia mobilne.

Możesz pobrać Binance na Androida, MacOS lub Windows za darmo z oficjalnej strony. Aplikacje pod względem funkcjonalności są podobne do wersji przeglądarkowej, ale jednocześnie działają znacznie szybciej nawet przy wolnym internecie.

Binance wprowadziła na rynek dwie kryptowaluty Binance USD (BUSD)

BUSD to regulowany stablecoin, który jest wspierany przez fiat i powiązany z kursem dolaru amerykańskiego. Na każdą jednostkę BUSD przypada jeden rezerwowy dolar amerykański.

Moneta została opracowana wspólnie z firmą Paxos, która już wcześniej stworzyła stablecoin PAX Gold (PAXG). BUSD i PAXG są regulowane przez New York State Financial Services Authority (NYSDFS).

Główne cechy transakcji BUSD to przystępność, elastyczność i szybkość. Token jest dostępny za pośrednictwem Paxos lub Binance. Możesz je kupić na giełdzie Binance, poprzez fiat bramę Binance lub wysłać kwotę w dolarach do Paxos, aby wyemitowali dla Ciebie nowe tokeny BUSD.

Elastyczność BUSD oznacza, że użytkownicy mogą szybko konwertować kryptowaluty na stabilne aktywa bez konieczności wycofywania środków z blockchaina. Ponadto, dzięki BUSD, użytkownicy mogą szybko wysyłać pieniądze na całym świecie przy minimalnych opłatach.

Binance Coin (BNB)

Binance Coin (BNB) został wyemitowany w ramach wstępnej oferty monet (ICO) w dniach od 26 czerwca do 3 lipca 2017 roku – 11 dni przed otwarciem giełdy Binance dla handlu. Cena emisyjna wynosiła 1 ETH za 2,700 BNB lub 1 BTC za 20,000 BNB. Chociaż BNB został wyemitowany poprzez ICO, BNB nie zapewnia użytkownikom praw do zysków z Binance i nie jest to inwestycją w Binance.

BNB ma wiele zastosowań, warto wymienić między innymi: płatność prowizji handlowych na giełdach Binance i Binance DEX, płatność opłat transakcyjnych w Binance Chain i Binance Smart Chain, płatność za towary i usługi online i w sklepie (na przykład za pomocą Binance Card lub Binance Pay), rezerwacja hoteli i biletów lotniczych i wiele innych. Ponadto BNB może być używany jako token użytkowy w ekosystemie Binance Smart Chain (np. w grach i DApps), podczas udziału w sprzedaży tokenów Binance Launchpad, można przekazywać darowizny na rzecz Binance Charity lub zapewnić płynność Binance Liquid Swap.

Czy warto zaufać Binance?

Wybierając Binance, traderzy zwracają uwagę na jego stabilność i perspektywy, niskie prowizje i szybką realizację zleceń. Giełda oferuje szeroki wybór cyfrowych monet, w tym rzadkich, a wpłaty i wypłaty są szybkie.

Giełda Binance, której oficjalna strona oferuje rozszerzone funkcje, to intuicyjny interfejs, zestaw niezbędnych opcji do skutecznego handlu (głębokość rynku, stop-loss, historia zleceń itp.), 2 rodzaje terminali (podstawowy oraz profesjonalny terminal z zestawem narzędzi dla zaawansowanych użytkowników). Funkcjonalność ta jest odpowiednia zarówno dla początkujących, którzy dopiero poznają możliwości handlu, jak i dla tych, którzy potrzebują możliwości wykonania dobrej analizy technicznej.

Binance to platforma, która posiada najsilniejsze mechanizmy bezpieczeństwa. Giełda pilnuje, aby jej użytkownicy, zanim rozpoczną handel na platformie, przestrzegali protokołów bezpieczeństwa, w tym wymogów weryfikacji KYC. Jeżeli szukasz giełdy kryptowalut, z której możesz korzystać z dużym zaufaniem, Binance należy umieścić na swojej liście.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.