Bez szans dla ETF Bitcoina w 2019 roku

Brian Kelly, współpracownik CNBC i regularny przedsiębiorca krypto stwierdził, że w 2019 roku nie ma cienia szansy na zatwierdzenie funduszu ETF Bitcoina.

Exchange Traded Fund (lub ETF) to fundusz, będący jednocześnie przedmiotem obrotu na rynku akcji. Funkcjonuje on jak funduszu inwestycyjny.

Umożliwia każdemu dostęp do indeksu lub towaru, zapewniając ten sam zysk inwestorom co rynki główne. Ze względu na łatwość inwestowania i fakt, że inwestor nie musi dodatkowo opłacać zarządcy funduszu, cieszy się on wyjątkową popularnością wśród użytkowników giełdowych.

Bitcoin ETF miałby być narzędziem inwestycyjnym wykorzystującym Bitcoina jako swój główny atut. Celem tego projektu byłoby ułatwienie procesu inwestowania w krytpo i uczynienie go bardziej atrakcyjnym dla społeczności.

Zbyt wiele niewiadomych

Analityk twierdzi, że 2019 rok będzie zdecydowanie lepszym rokiem w kwestii krypto niż ubiegły. Swoją wypowiedź uzasadniał:

„Rynek znajduję się obecnie bliżej końca Bear market. Może nas jednak czekać jeszcze jeden spadek, nie byłoby to dla mnie zaskakujące. […] W 2019 roku nacisk nałożony zostanie prawdopodobnie na waluty stricte. Bitcoin, Litecoin, wiele innych. Wszystko ze względu na dość geopolityczne napięcie na świecie. Już teraz widzimy, że niektórzy globalni gracze używają Bitcoina jako alternatywy dla ich pozycji w złocie. Używają ich również jako zabezpieczenia przed fluktuacjami i zmiennością walut fiat.”

Kelly twierdzi również, że Bitcoin w obecnym roku stanie się bardziej akceptowanym aktywem wśród mainstreamowych inwestorów. Jednakże w kwestii ETF Bitcoin wypowiada się bardziej ostrożnie. Fundusz ten musi zostać zatwierdzony przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Na owo zatwierdzenie wielu zwolenników kryptowalut wyczekuje już od dawna. Wielu z nich uważa również, że zatwierdzenie to jest konieczne by inwestorzy instytucjonalni mogli świadomie i bez obaw wkroczyć na scenę krypto.

W poprzednim roku SEC otrzymało wiele aplikacji ETF Bitcoin, między innymi od braci Winklevoss. Do tej pory jednak nie zaakceptowała żadnego z nich. Kelly, tłumacząc działania Komisji mówi:

Prawdopodobnie nie zmieni ona swojej opinii w najbliższej przyszłości. Jest zbyt wiele niewiadomych i wg mnie upłynie jeszcze co najmniej rok zanim rozstrzygnie ona [komisja, przyp. red.] owe zagadnienia.”

Brian Kelly na końcu dodał, że w nadchodzących latach czeka nas nowa recesja, powodowana finansowymi kryzysami. Jednakże będą one różnić się od poprzednich kryzysów, które rzekomo mają pokazać, że kryptowaluty są rzeczywistą alternatywą dla pieniędzy fiducjarnych.

Kelly już raz, w sierpniu zeszłego roku, przewidywał datę zatwierdzenia ETF Bitcoin. Obstawiał on wówczas datę nie wcześniejszą niż luty tego roku. Poparł on wtedy argument SEC mówiący o tym, że rynek BTC jest niewystarczająco dojrzały. Podkreślił jednak, że mimo wszystko szybko się rozwija.