Bakkt gotowy do uruchomienia

Jak wynika z raportów Wall Street Journal (WSJ), usługa Bakkt jest bliska uzyskania zielonego światła. Giełda współpracuje z CFTC (Commodity Futures Trading Commision), by zapewnić zgodność swojego projektu z ramami regulacyjnymi agencji. Wyróżniające się obszary projektu to m.in.: zwolnienie z wymiany, by zachować Bitcoiny użytkowników, kwestie potencjalnych problemów z cyberbezpieczeństwem oraz odpowiedzialność finansowa w przypadku hakowania. Jeśli CFTC postanowi zatwierdzić projekt, opinia publiczna będzie miała 30 dni na wygłoszenie swojego stanowiska.

Bakkt to twór opracowany przez spółkę matkę nowojorskiej giełdy (NYSE)- Intercontinental Exchange. Ma to być forma regulowanej platformy transakcyjnej kryptowalut. Na platformie tej inwestorzy indywidualni i instytucjonalni będą mogli zainwestować w produkty zgodne z regulacjami USA.

Kontrakt pierwotnie miał wystartować w grudniu tego roku, został jednak przesunięty na 24 stycznia 2019. Prezes Bakkt, Kelly Loeffler, tłumaczyła opóźnienie kosmetycznymi poprawkami:

Konieczne jest wykonanie prac i czynności, wymaganych do ułożenia wszystkich elementów projektu na swoje miejsce.”

Wahania nastrojów

Platforma, postrzegana jest jako bezprecedensowe wydarzenie na arenie kryptowalut. Ma ona zapewnić większy udział Wall Street w środowisku krypto. Bakkt fizycznie dostarczy Bitcoiny inwestorom, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na podaż i cenę waluty. Znany zwolennik kryptowalut, Alex Kruger, twierdzi, że uruchomienie Bakkt poprowadzi Bitcoin do jego bull run’u jeszcze w pierwszym kwartale nadchodzącego roku. Nie wszyscy jednak są takimi optymistami.

Jake Chervinsky, pełnomocnik rządu ds. egzekwowania prawa i obrony papierów wartościowych w Kobre & Kim LLP, uważa, że rynek przecenia potencjał Bakkt.

Dla wielu, premiera Bakkt stała się opowieścią o tym, jak i kiedy zakończy się Bear Market kryptowalut. Odgrywa on tę samą rolę co ETF-y Bitcoina- zaufane wehikuły wynoszące te słodkie, instytucjonalne pieniądze w przestworza, ale bez problemów związanych z zatwierdzeniem przez SEC.”

Jednakże, choć Bakkt wydaje się mieć wszystko pod kontrolą w związku z uruchomieniem kontraktów, pojawia się zmartwienie z kolejnym etapem wejścia na rynek. Główną zagwozdką jest przyjmowanie kryptowalut przez głównych kupców (Starbucks czy Microsoft), gdyż Bakkt nie określił tego kiedy i jak to nastąpi. Loeffler mówi dla WSJ, że „regulacje są wartością pierwszorzędną przed przyjęciem kupca. Gdy cyfrowe zasoby zyskają więcej zaufania i regulacji, ludzie będą bardziej skłonni używać ich jako waluty.”