Badania: Chiny są w stanie zniszczyć Bitcoina

Wspólny zespół badawczy z Uniwersytetu Princeton i Florida International University odkrył, że rosnący wpływ Chin na kluczową infrastrukturę Bitcoin umożliwia rządowi chińskiemu wywieranie znacznego wpływu na Bitcoina, a nawet zniszczenie głównej kryptowaluty świata.

Pomysł leżący u podstaw bitcoin sprzeciwia się wszelkim formom centralizacji, podczas gdy infrastruktura jego sieci ma motywować wszystkich użytkowników do utrzymania stabilności ekosystemu. Jednak według badań opublikowanych przez naukowców z uniwersytetów Princeton i Florida, taki pogląd jest w rzeczywistości dość daleki od obecnego stanu. Przede wszystkim wynika to z konsolidacji infrastruktury górniczej:

Wydobywanie bitcoinów stało się silnie scentralizowane dzięki postępom w specjalistycznym sprzęcie, który sprawia, że ​​towar staje się przestarzały. W rezultacie górnicy zgromadzili się w basenach górniczych gdzie pracują razem i dzielą się zyskami. Od czerwca 2018 r. Ponad 80% wydobycia bitcoinów jest wykonywane przez sześć pooli wydobywczych, a pięć z tych sześciu basenów jest zarządzanych przez osoby lub organizacje zlokalizowane w Chinach.

Być może byłoby mniej powodów do niepokoju, gdyby taka konsolidacja władzy górniczej wystąpiła w kraju o mniej nieprzewidywalnej koniunkturze politycznej. Rząd chiński odgrywa jednak znacznie bardziej bezpośrednią rolę w zarządzaniu działalnością gospodarczą niż jej zachodni odpowiednicy i pod wieloma względami jest bardziej zmotywowany przez obawy ideologiczne.

Badanie opisuje również, w jaki sposób chiński rząd może przejąć kontrolę nad siecią Bitcoin. Te należą do następujących kategorii:

• zakłócenie konkurencji górników;
• podważanie konsensusu i destabilizowanie bitcoina;
• de anonimizacja;
• cenzura.

Na przykład naukowcy uważają, że zagrożenie ze strony Chin przeprowadzenia podwójnego ataku wydaje się nierealistyczne. Poprzez kontrolowanie chińskiej krajowej infrastruktury internetowej i manipulowanie szybkością wymiany informacji między pulami wydobywczymi, hakerzy wspierani przez państwo mogliby wykonać całkiem udany: wysyłając transakcje do dwóch pul, jednocześnie znacznie spowalniając prędkość działania drugiej puli, pierwsza pula łatwo zastąpi drugą, unieważniając w ten sposób drugą transakcję.

Władze chińskie zostały przejściem z kampanii anty-kryptowaluta od 2017. Choć działacze krypto więcej niż raz udało się masterminding różne obejścia, może potencjalnie prowadzić do ostrzejszych środków karnych w tej dziedzinie.

Oceń to

Comments (No)

Leave a Reply