Antonopoulos: Chainalysis bierze udział w wyścigu zbrojeń przeciwko prywatności

Andreas Antonopoulos, wybitny znawca bitcoina, jest przekonany, że firmy takie jak Chainalysis naruszają prawa obywatelskie milionów ludzi na całym świecie.

W wywiadzie dla The Crypto Lark na kanale YouTube Antonopoulos porównał znaną firmę analityczną z producentami broni i komórek dla obozów koncentracyjnych.

Firmy takie jak Chainalysis biorą udział w wyścigu zbrojeń przeciwko prywatności. Dostarczają najgorszym dyktatorom i reżimom świata bezpośrednio lub pośrednio informacji naruszających prawa obywatelskie milionów ludzi ”- powiedział entuzjasta bitcoinów.

Jego zdaniem praca w takich firmach jest niemoralna:

Tak jak uważam za niemoralne pracować dla producenta broni

Antonopoulos przyznał również, że w swojej oryginalnej formie bitcoin był niedoskonały w kontekście prywatności. Ten problem rozwiązuje się zbyt wolno z powodu wyjątkowo konserwatywnego podejścia do rozwoju.

Bitcoin jest zasadniczo najbardziej konserwatywnym systemem. Powinien być wyjątkowo niezawodny i bezpieczny, zdolny do wytrzymania ataków spiskowców. Na szczęście istnieje wiele technologii, które mogą znacznie poprawić BTC. Niektóre z nich są obecnie wprowadzane do Bitcoin – są to podpisy Schnorra, Taproota, Tapescript”.

Antonopoulos dodał także, że opracowanie protokołu drugiego poziomu Lightning Network, o którym obecnie pisze książkę, przyczynia się do zwiększenia prywatności.

Jonathan Levin, współzałożyciel Chainalysis, w rozmowie z Cointelegraph odpowiedział na krytykę Antonopoulosa, podkreślając, że jego firma nie współpracuje z rządami dyktatorskimi.

Według niego Chainalysis jest często krytykowany za „sprzeczność z duchem bitcoina”. Levin jest jednak przekonany, że zgodność z normami prawnymi jest ważna dla masowego przyjęcia.

Jeśli chodzi o innowacyjne technologie wymienione przez Antonopoulosa, Levin podkreślił, że Chainalysis ściśle monitoruje postępy w ich wdrażaniu i będzie nadal monitorować ich masową adopcję, oceniając przydatność odpowiednich funkcji wśród użytkowników.

Comments (No)

Leave a Reply