Ankieta: 13% Ukraińców posiada oszczędności w kryptowalutach

Ostatnie badanie pokazuje, że Ukraińcy stają się coraz bardziej świadomi kryptowalut. 13% z nich posiada już bitcoiny i inne cyfrowe waluty. Łączny dzienny obrót trzech największych giełd kryptowalut w kraju przekracza 2 000 000 $.

Większość ankietowanych online wykazała całkiem dobrą znajomość gospodarki cyfrowej. 72% respondentów wie, czym są kryptowaluty, a kolejne 23% twierdzi, że słyszało ten termin. Tylko 5% zastanawiało się nad znaczeniem tego słowa. Mężczyźni wykazywali większą świadomość kryptowalut niż kobiety, gdyż 81% ukraińskich entuzjastów kryptografii okazało się mężczyznami, w większości młodymi (79%).

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Kantar TNS, lokalny oddział firmy badań marketingowych Taylor Nelson Sofres (TNS). Próbę oparto na 10 000 mieszkańców Ukrainy, w wieku 18-55 lat.

Badanie wykazało, że bitcoiny wciąż pozostają najbardziej znaną kryptowalutą, a 98% Ukraińców twierdzi, że o niej słyszeli. Litecoin zajmuje drugie miejsce na liście z 29%, a następnie Bitcoin Cash (27%), Dash (14%) i NEM (6%).

Badanie miało również na celu określenie odsetka właścicieli kryptowalut na Ukrainie. Zebrane dane sugerują, że 13% respondentów zachowuje część swoich oszczędności w kryptowalutach. 88% preferuje bitcoiny (BTC), 25% wybiera Bitcoin Cash (BCH), 18% Litecoin, a Dash i Ethereum wspierają po 7%. Pozostali ankietowani albo nie widzą powodów do zakupu kryptowaluty, albo nie rozumieją, jak to działa.

Podczas ankiety, na pytanie czy kryptowaluty powinny być regulowane jak waluty fiducjarne, ankietowani wykazywali niemal równomierny podział opinii między tak / nie / nie znam opcji.

41% uważa, że ​​władze powinny zezwolić na swobodny przepływ kryptowalut, a kolejne 19% stwierdziło, że powinny one zostać całkowicie zakazane. Pozostałe 37% respondentów powstrzymało się od odpowiedzi na to pytanie. Tylko 1% ankietowanych uważa, że ​​regulacja jest konieczna, a 2% uważa, że ​​państwo nie powinno w ogóle interweniować.

Pomimo braku wystarczających danych na temat wielkości ukraińskiego rynku kryptowalut, szacunkowe dane sugerują, że dzienny obrót na trzech głównych giełdach kryptowalut na Ukrainie (Exmo, Kuna i BTC Trade) osiąga 1 900 000 USD – 2 000 000 USD ( 700 000 000 USD rocznie), jak podają ukraińskie media.

Jednocześnie eksperci podkreślają, że jest to zaledwie ułamek całkowitego obrotu, ponieważ istnieje ponad dziesięć mniejszych giełd kryptowalut i tysiące indywidualnych handlowców, którzy oferują zarówno usługi wymiany online, jak i offline w całym kraju.

Ukraińscy ustawodawcy rozpoczęli ostatnio prace nad opracowaniem ram regulacyjnych dla obiegu kryptowalutowego w kraju. Jednocześnie OpenMarket, ukraińska platforma aukcyjna online, rozpocznie sprzedaż zajętych aktywów kryptowalut po legalizacji cyfrowych walut.