Angielski Bank: krypto najbardziej pożądaną metodą płatności

Znajdujemy się obecnie w okresie sezonu świątecznego. Czasu, gdzie wszelkiego rodzaju uczucia celebrowane są poprzez obdarowywanie bliskich. Jednakże, dla niektórych znalezienie odpowiedniego prezentu stanowi nie lada wyzwanie. Ludzie tacy zazwyczaj unikają wymyślnych podarków. Wolą oni raczej obdarować bliskich określoną kwotą pieniężną. Jednak i tu pojawia się pytanie: w jaki sposób przekazać pieniądze ukochanej osobie?

Angielski Bank (BoE), na swoim oficjalnym portali na Twitterze, umieścił post-ankietę.

Źródło: Twitter

Parafrazując:

„Jeśli otrzymasz pieniądze jako prezent na święta, jaki byłby Twój ulubiony sposób na ich otrzymanie?”

Ankieta podawała cztery możliwe opcje do wyboru. Wśród nich znalazły się (rzecz jasna) gotówka, przelew bankowy, voucher oraz waluta cyfrowa. Podczas publikowania tego artykułu, zdecydowanym liderem klasyfikacji jest krytpo, z aż 70% poparciem.

Źródło: Twitter

Ukryty cel ankiety

Chociaż post wydaje się na pierwszy rzut oka prostym sposobem do rozpoczęcia dyskusji, w rzeczywistości może mieć swoje ukryte znaczenie. Brytyjscy regulatorzy finansowi mają dopiero opracować ostateczne stanowisko w sprawie kryptowalut. Można spekulować zatem, że post jest potajemnym sposobem na zbadanie zainteresowania opinii publicznej tematem płatności kryptowalutowych.

Zarządcy BoE poczynili istotne kroki w celu uregulowania sektora i włączenia technologii blockchain do swoich systemów. Gubernator BoE, Mark Carney, zwraca uwagę na to, że choć kryptowaluty nie pełnią obecnie roli pieniędzy w brytyjskiej gospodarce, jest otwarty na koncept wydania przez Bank Centralny cyfrowej waluty. Stwierdzenie to może nie stanowi twardej obietnicy. Jest to natomiast zdecydowanie odmienna opinia w porównaniu do ostatnich słów gubernatora na temat kryptopłatności. Carney stwierdził wtedy, że Bitcoin nie sprawdzi się ani jako waluta ani jako aktywa.

Bank przeprowadził również restrukturyzację swojego systemu rozliczeniowego. Ma to umożliwić zarówno prywatnym systemom, jak i tym opartym na rozproszonej księdze rachunkowej, interakcję z siecią banku.

„System jest przebudowywany, aby nowe system płatności mogły wejść w bezpośrednią interakcję z naszym. Nasza nowa, twarda infrastruktura będzie otwarta na wyzwania Twojej wyobraźni. Będzie otwierać szereg potencjalnych innowacji na rynkach hurtowych, w bankowości korporacyjnej i usługach detalicznych.”

Czy zatem post BoE jest tylko niewinną, świąteczną ankietą? Czy jest w rzeczywistości badaniem opinii publicznej skierowanym na rozwój sektora krytpo? Na razie to tylko spekulacje. Miejmy jednak nadzieję, że post nie służy tylko ‘pomocną ręką’  w procesie wybierania świątecznych prezentów.