Analiza Bitcoina: oto korelacje, które musisz mieć na oku

Bitcoin wzrósł wczoraj mocniej niż się można było spodziewać. Niewątpliwie rolę odegrały tu dane o inflacji w USA. Wiadomości o inflacji okazały się pozytywne, co stworzyło kilka ładnych zielonych świec.


S&P 500 i Bitcoin

W dzisiejszej analizie skupimy się na dwóch korelacjach. Pierwsza korelacja zachodzi pomiędzy Bitcoinem a indeksem giełdowym: S&P 500, który jest indeksem złożonym z 500 największych amerykańskich spółek. Korelacja nie jest bezbłędna. Niemniej jednak często widzimy, że trend tych dwóch instrumentów jest taki sam: często, gdy indeks giełdowy spada w dół, wpływa to na cenę Bitcoina. Podobnie jest w przypadku wystąpienia wzrostu.

btc wykres

Jak widać na powyższym wykresie, S&P 500 porusza się w trendzie spadkowym. Widzimy to po niższych dołkach i szczytach. Za każdym razem, gdy cena porusza się w górę, odrzuca czerwoną linię trendu. Jest to najważniejszy opór w całym niedźwiedzim ruchu. Wystarczy wybicie powyżej tej linii trendu, aby pożegnać się z trendem spadkowym.

Tak jednak jeszcze nie jest. Cena odrzuciła teraz tę linię czterokrotnie. Załóżmy, że indeks giełdowy poruszy się jeszcze trochę w górę i po raz piąty odrzuci linię trendu. W takim razie powinniśmy naprawdę uważać. Jest bardzo prawdopodobne, że cena pokaże wtedy nowy dołek. W końcu tak się dzieje prawie zawsze po odrzuceniu linii trendu.

Dla Bitcoina również nie będzie to różowa historia. Kilka dużych czerwonych świec na wykresie indeksu mogłoby również całkowicie zanegować obecny ruch wzrostowy największej kryptowaluty. Wybicie powyżej linii trendu byłoby więc bardzo pozytywne. W końcu będzie to miało wpływ nie tylko na trend indeksu giełdowego, ale także zdecydowanie na trend Bitcoina.

Dolar i Bitcoin

Drugą korelacją, którą dziś omawimy jest odwrotna korelacja pomiędzy dolarem a Bitcoinem. Odwrotna korelacja pomiędzy Bitcoinem a dolarem jest bardzo silna. Często już samo spojrzenie na wykres tej waluty pozwala zorientować się, w którym kierunku pójdzie największa kryptowaluta.

Czerwona linia może stanowić przyzwoite wsparcie. I rzeczywiście, widzieliśmy, że cena wystrzeliła w górę, ale to było tylko na krótki czas. Obecnie kurs znajduje się znacznie poniżej wsparcia. To nie jest pozytywny znak dla dolara. Ale acdla Bitcoina…

btc dolar korelacja

Dolar stracił wsparcie, natomiast Bitcoin przebija opór za oporem. W perspektywie najbliższych tygodni ważne jest, aby dolar nie odzyskał wsparcia, ale kontynuował ruch w dół. Będzie to dobre dla Bitcoina: w końcu słabszy dolar oznacza silniejszego Bitcoina.

Comments (No)

Leave a Reply