Almonit – pierwsza prywatna zdecentralizowana wyszukiwarka

Almonit wydał pierwszą wersję swojej zdecentralizowanej, prywatnej wyszukiwarki zdecentralizowanej sieci (dWeb). Jest dostępny dla osób ze zdecentralizowaną przeglądarką lub wtyczką w almonit.eth, a także dla wszystkich innych pod adresem almonit.eth.link.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że sama wyszukiwarka jest zdecentralizowana. Jest obsługiwana przez IPFS i dostępna za pomocą ENS. Oznacza to, że użytkownicy mogą uzyskiwać dostęp i przeprowadzać wyszukiwania bez wiedzy, pomocy i zaangażowania Almonit.

Wyszukiwarka jest całkowicie prywatna, ponieważ wyszukiwanie odbywa się po stronie klienta, co oznacza, że ​​nikt nie wie co było wyszukiwane.

Obecnie przeszukuje tylko 106 (ale ilość ta będzie wzrastać) znanych zdecentralizowanych stron internetowych (dWebsites) zawartych w bazie.

Strony te korzystają z technologii ENS i IPFS.

Zdecentralizowana sieć ma dwie podstawowe technologie. Ethereum Name Server (ENS) czyli odpowiednik zastępujący DNS w tradycyjnej sieci.

Druga to InterPlanetary File System (IPFS) jest to protokół peer-to-peer do przechowywania i udostępniania danych w rozproszonym systemie plików. Jest to zamiennik HTTP i zawiera elementy platform udostępniania peer-to-peer, takich jak BitTorrent.

Korzyści z tych technologii obejmują sieć bez zarządzania, która jest bardziej niezawodna, odporna na cenzurę, wydajna i trwała. Teraz możesz być spokojny , bo twoje przezabawne memy z kotami będą trwać wiecznie.

Jeśli chcesz, aby Twoja witryna była zdecentralizowana, wszystko, co musisz zrobić, to przesłać pliki do IPFS i dołączyć wynikowy skrót do nazwy ENS (zakładając, że już go masz).

Pliki są następnie dostępne za pośrednictwem zdecentralizowanej przeglądarki (lub rozszerzenia) pod adresem .eth. Użytkownicy standardowych przeglądarek muszą po prostu dodać .link na końcu tego adresu, aby ładował się jak zwykłe strony internetowe. dWebsites szczególnie nadają się na interfejsy dla aplikacji dApps, ale można ich używać do wszystkiego. Liczba dWebsites prawdopodobnie wzrośnie, podobnie jak dApps. Jak informował Bitcoinist, 6 miesięcy temu dApps walczyli o znalezienie większej ilości użytkowników. Jednak od tego czasu Ethereum poczyniło ogromne postępy w powiększaniu bazy użytkowników i ekspansji, szczególnie w dziedzinie zdecentralizowanego finansowania (DeFi).

żródło: Bitcoinist.com

Comments (No)

Leave a Reply