Aktywność Oridinals rośnie na fali tokenów BRC-20

Świat kryptowalut ma wiele różnych „obozów”, ale niewiele z nich jest tak przesiąkniętych filozoficznym skrzywieniem jak ten, który dotyczy Bitcoina (BTC). Dlatego też pojawienie się innych zastosowań w sieci Bitcoin było obarczone kontrowersjami. Teraz będzie jeszcze bardziej kontrowersyjnie, ponieważ Bitcoin staje się teraz coraz bardziej podobny do Ethereum (ETH).

Bitcoin może robić coraz więcej

Pierwotnie Bitcoin był używany wyłącznie do wysyłania i przekazywania wartości. Było to zamierzone, pomimo faktu, że na przestrzeni lat pojawiły się inne projekty, które mogą robić znacznie więcej. Rzeczywiście, puryści postrzegają bitcoina jako cyfrową wersję złota. Ich zdaniem sieć nie powinna mieć innego zastosowania niż przetwarzanie transakcji,.

Ale usługa zwana Ordinals popchnęła sieć dość mocno, a czyniąc to, kopnęła purystów w tyłek. Usługa ta pozwala na umieszczanie w sieci informacji innych niż tylko transakcje bitcoinowe w postaci tokenów niewymiennych (NFT). W zasadzie było to już możliwe – w ten sposób Satoshi Nakamoto początkowo włączył niezbędne wiadomości do pierwszych bloków na blockchainie. Ale trzeba mieć sporo programistycznej wiedzy, by to zmienić.

Spowodowało to również, że górnicy Bitcoina zaczęli zarabiać znacznie więcej na opłatach transakcyjnych – coś, z czego wielu Bitcoinowców o bardziej filozoficznym nastawieniu również nie było zbyt zadowolonych.

Bitcoin wygląda teraz jak Ethereum

Teraz sieć stała się jeszcze mniej „czysta”. Na początku marca deweloper bitcoina domo ogłosił „BRC-20”. Jest to jakby implementacja podobna do Ethereum w sieci Bitcoin. Podobnie jak na Ethereum, pozwala wykonywać smart kontrakty, emitować nowe tokeny i je wysyłać.

Ordinals okazały się wczoraj ogromnie popularne. Do blockchainu Bitcoina dodano wczoraj ponad 72 tysiące napisów Ordinals – wynika z danych firmy Dune. Poprzedni rekord wciąż utrzymywał się na poziomie prawie 32 000 zapisów. Według gospodarza podcastu Ordinals „Leonidis.og”, rekord został spowodowany ogromnym wzrostem zainteresowania BRC-20.

Comments (No)

Leave a Reply