Aktualizacja Shanghai aktywowana w sieci Ethereum

Długo oczekiwana aktualizacja Shanghai sieci Ethereum nastąpiła w epoce 194048, dokładnie o 19:27 (EST) w tę środę – każda „epoka” jest reprezentowana przez 32 bloki. Wydarzenie, które trwało około 6 minut, było śledzone przez tysiące osób w sieciach społecznościowych, z naciskiem na live @EthereumProtocol na Youtube.

Konto Etherscan na Twitterze powitało wydarzenie: „Cześć Shapella! Pojawiła się możliwość realizowania wypłat”.

W momencie aktualizacji nastąpiła jednak chwila napięcia ze strony niektórych ekspertów rynkowych nad utratą bloków w epoce 194048. „Nie można stracić 10 bloków” – komentował analityk z zespołu MB Research Rony Szuster podczas live’a . W tym czasie dane przekazywane w czasie rzeczywistym przez platformę Beacoin Chain wskazywały, że utracono już pięć bloków.

Dopiero pod koniec aktualizacji przyszła ulga – utracono osiem bloków. „Nie jest to idealne rozwiązanie” – powiedział Szuster – „ale mieści się w dopuszczalnym zakresie”.

Wraz z zakończeniem aktualizacji, zaczęto uwalniać ETH, zgodnie z Ethereum Improvement Proposal (EIP) 4895, wdrożonym w sieci. Tylko w tej „epoce” zaakceptowano 285 żądań wypłat o łącznej wartości 914 29585 ETH (około 1,75 mln USD w momencie pisania tego tekstu). ETH wzrosło następnie o około 2%, do poziomu 1,924 USD.

epoka ethereum

Aktualizacja Shanghai oznacza koniec przejścia w konsensusie sieci Ethereum z Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). Oprócz odblokowania aktywów przyczynia się to również do zwiększenia prędkości sieci oraz zmniejszenia kosztów transakcji.

Wkrótce zmienia to cały scenariusz dla posiadaczy ETH, którzy tworzą rynek o wartości 230 miliardów dolarów. Aktualizacja Shanghai odblokowuje bowiem około 18 milionów tokenów ETH zablokowanych wcześniej w stakingu. Oznacza to, że skończył dwuletni okres blokady drugiej co do wielkości kryptowaluty na rynku.

W skrócie, inwestorzy będą teraz mogli natychmiast składać wnioski o wypłatę – nie oznacza to jednak, że otrzymają środki pierwszego dnia. Ze względu na przewidywany długi rozmiar kolejki do wypłat, posiadacze będą musieli poczekać nawet kilka dni. Dyrektor generalny Flowdesk, Guilheme Chaumont.

„Z wieloma spekulacjami, czy to wydarzenie spowoduje masową wyprzedaż ceny, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że kolejka do wypłaty umożliwia tylko ograniczony zestaw żądań dziennie – dokładnie 115 200”.

Dodał, że „podczas gdy może istnieć trwała presja na cenę, wycofanie stakingu prawdopodobnie nie spowoduje ostrego i nagłego spadku wartości ETH.” Dla twórców Ethereum ramy czasowe uwolnienia wypłat powinny jednak wynosić około dwóch lub trzech dni.

shapella shanghai ethereum

Aktualizacja Shanghai kończy erę The Merge

Od momentu uruchomienia w lipcu 2015 roku było jasne, że Ethereum będzie potrzebowało kilku aktualizacji na przestrzeni lat. Ich celem było stworzenie bezpiecznego i nowoczesnego blockchaina, z którego mogłyby korzystać setki milionów ludzi jednocześnie.

Podobnie jak The Merge, Shanghai również przeszedł przez cały proces roadmapu. Przed ostateczną wersją w mainnecie, odbyło się wiele testów.

Wraz z The Merge we wrześniu ubiegłego roku, Ethereum przekształciło się w sieć PoS i zakończyło algorytmiczne wydobycie. Walidatorzy, którzy postawili swoje ETH, aby zabezpieczyć sieć, musieli czekać aż do dzisiaj, aby móc wycofać swoje aktywa.

Comments (No)

Leave a Reply