9 miliardów dolarów w BTC w ciągu godziny , czy aby na pewno ???

W czwartek 4 grudnia 2019 roku miał miejsce największy skok w sieci BTC (artkuł z 6 grudnia na bitcoinpl.org) w ilości 21 transakcji, pierwsza na kwotę ok 57000 BTC . 

Transakcje ściśle powiązał z Giełdą Bitrrex hiszpański Cointelegraph informując o tym na swojej stronie 5 grudnia.

Okazało się jednak, że transakcji owszem była taka ilość z udziałem tak dużej ilosć BTC, ale były to przesyłane te same BTC 21 razy przez jednego użytkownika.

Stało się tak ponieważ wszystkie BTC zostały wysłane z jednego adresu który zawierał wszystkie Bitcoiny . Jeśli mamy w jednej transakcji taką ilość BTC, a wartość transakcji w sieci jest nie podzielna to oznacza że zawsze zostaje wydana cała kwota.

Po transakcji powstają dwa wyjścia (Output) . Pierwsze wyjście trafia do adresata , natomiast drugie zostaje wysłane na nowy adres publiczny (change adress) – reszta z transakcji i wraca do nadawcy . Model tego typu w sieci BTC nazywamy UTXO (unspent transaction output).

Ale dlaczego stało się tak, że transakcji było 21 i wszystkie trafiły do jednego bloku ???

Wyjaśnienie kryje się w możliwośći wysłania kolejnej transakcji z adresu odbiorcy nawet wtedy jeśli nie są one potwierdzone przez sieć . Czyli można wydać już całą ilość BTC które zostały wysłane i są widoczne na portfelu ale jeszcze nie mają wymaganej ilości potwierdzeń .

Do wyjaśnienia całej sytuacji doszło wczoraj na kanale Mike Satoshi . 🙂


foto: https://santiment.net/

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.