3 sposoby w jaki blockchain może zrewolucjonizować edukację

Minęło już 10 lat, odkąd Satoshi Nakamoto opublikował swój artykuł pt. „Bitcoin: Peer-to-Peer Electronic Cash System„, w którym blockchain zajął główne miejsce.

Od tamtego momentu aż do dziś blockchain jest gorącym tematem w dziale technologii. Firmy na całym świecie zajmują się tą rewolucyjną technologią. W tym poście opiszemy blockchain, wyjaśnimy pojęcie decentralizacji oraz jak można zrewolucjonizować edukację za pomocą blockchaina.

Co to jest Blockchain?

Istnieje wiele definicji, lecz naszą streściliśmy na rzecz tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z blockchainem.

Blockchain to zdecentralizowana i rozproszona księga rachunkowa, która rejestruje transakcje między dwoma użytkownikami tej samej sieci w przejrzysty , bezpieczny , niezmienny i weryfikowalny sposób. Pewnie zastanawiasz się jak to wygląda w praktyce:

  • Blockchain jest to lista „bloków” połączonych ze sobą za pomocą kryptografii. Blok zawiera hash kryptograficzny poprzedniego bloku, znacznik czasu i dane transakcji .
  • Po ukończeniu bloku zostaje on trwale dodany do łańcucha bloków (w porządku chronologicznym) i tworzony jest nowy. Bloków nie można modyfikować ani usuwać po dodaniu do łańcucha bloków.
  • Każdy uczestnik sieci (węzeł) przechowuje dokładnie tę samą kopię łańcucha blokowego.

Co oznacza pojęcie decentralizacja?

Blockchain jest zdecentralizowany, ale co to znaczy?

Zdecentralizowany system to taki, w którym żadna pojedyncza osoba, instytucja, czy maszyna mówi innym co mają robić. Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin , podzielił decentralizację na 3 typy, a dla blockchaina przypisał dwa z nich:

  • Decentralizacja polityczna  - ponieważ nie ma żadnej centralnej partii, która by ją kontrolowała. Przykładem politycznie zdecentralizowanego systemu jest taki, w którym nie ma władzy centralnej podejmującej decyzje o sieci, ale polegającej na jej „udziałowcach”, aby to zrobić.
  • Decentralizacja architektury – nie ma jednego centralnego punktu awarii infrastruktury. Przykładem zdecentralizowanego systemu architektonicznego jest taki, w którym, jeśli części sieci miałaby przejść w tryb offline, pozostała sieć działałaby normalnie, nawet przy minimalnym udziale.

3 sposoby dzięki którym Blockchain może zrewolucjonizować edukację

Teraz, gdy znamy już podstawy blockchain i decentralizacji, możemy wyróżnić cechy blockchainu, które mogą zrewolucjonizować edukację. Obejmują one:

1 – Dowód własności

Dowód własności i dowód własności intelektualnej jest niezwykle łatwy do ochrony przy użyciu blockchain, ze względu na jego niezmienny i przejrzysty charakter. Niestety, scentralizowane systemy, które istnieją dzisiaj, są narażone na słabe pochodzenie i manipulowanie nimi.
Blockchain oferuje ochronę twórcy treści.

Co to oznacza dla edukacji ?
  • Studenci będą mieli możliwość łatwego udowodnienia , że byli oryginalnymi twórcami treści.
  • Zwrot pieniężny zostanie prawidłowo przypisany pierwotnym twórcom.
  • Studenci będą mogli posiadać przejrzyste portfolio swoich prac.
  • Studenci będą kształceni na temat znaczenia zachowania kontroli nad ich własnością intelektualną , a także autonomii i pewności siebie, w ramach przygotowań do wejścia do życia zawodowego.
  • Certyfikaty mogą być przechowywane na blockchain. Na przykład instytucje mogą mieć możliwość wydawania certyfikatów na blockchain. To sprawi, że oszustwa związane z certyfikacją, świadectwami i dyplomami będą niemożliwe, a studenci będą w stanie udowodnić w przejrzysty i weryfikowalny sposób uzyskane zaświadczenia.

2 – Zdecentralizowane udostępnianie informacji


Zdecetralizowanie może obniżyć bariery poprzez decentralizację. To promuje nowy, rewolucyjny sposób udostępniania informacji, który nie był dostępny, dopóki nie pojawi się zdecentralizowany blockchain.

Co to oznacza dla edukacji ?
  • Globalne udostępnianie informacji staje się znacznie łatwiejsze. Podczas, gdy w przeszłości trudno było osiągnąć globalne dzielenie się wiedzą, teraz to nie jest już problemem. Wiedza może teraz swobodnie przepływać przez cały świat bez udziału centralnych stron, co mogłoby ograniczyć dostęp.
  • Zdecentralizowanie Pomoże przyszłym pokoleniom osiągnąć wyższy poziom wykształcenia. Dziś już wiedza jest szersza, bardziej dostępna i tańsza do uzyskania.
  • Jako całość, nasze społeczeństwo będzie czerpać korzyści we wszystkich sektorach i dyscyplinach, jako następstwo ewolucji wiedzy.

3 – Ekonomia tokenów


Jedną z największych aplikacji blockchain są dziś kryptowaluty. Kryptowaluty „są cyfrowymi aktywami zaprojektowanymi do działania jako środek wymiany w celu zabezpieczenia transakcji finansowych”. W związku z tym całe gospodarki mogą być teraz tokenizowane za pomocą kryptowalut.

Co to oznacza dla edukacji ?

  • Platformy edukacyjne, działając jako pośrednicy, często podejmują znaczące cięcia w formie opłat. Przy oszczędnej gospodarce średni mężczyźni nie będą już dłużej potrzebni. Studenci będą więc zarabiać więcej za dzielenie się swoją wiedzą. Może to potencjalnie pomóc złagodzić nadchodzący kryzys zadłużenia studentów w przyszłości.
  • Platformy te często mają bariery wejścia geograficznego. Nie będzie to już problemem i uwolni studentów z krajów rozwijających się, by zarabiać więcej niż wcześniej.
  • Ekonomia tokenów może motywować studentów, poprzez wdrażanie uczenia się dla zarobku. Kiedy uczniowie wypełniają określone zadania, kryptowaluta może zostać nagrodzić studenta. Można to następnie wymienić na inne materiały edukacyjne i / lub nawet wymienić na inne waluty.

Studium przypadku: Spitball 2.0

Projekt, który zwrócił naszą uwagę na tę przestrzeń, to Spitball . Spitball jest Technologią edukacyjną ( EdTech ), której spółka posiada w bazie ponad 500.000 studentów, zespół z dużym doświadczeniem operacyjnym oraz wiele partnerstw edukacyjnych. Teraz chcą uruchomić zdecentralizowaną gospodarkę studencką (zwaną Spitball 2.0 ), której celem jest rozwiązanie problemu edukacji.

Spitball to rynek, na którym uczniowie czerpią korzyści ze wspólnego ekosystemu wiedzy i usług, a jednocześnie zarabiają pieniądze za dostarczoną wiedzę, treści i usługi. Rynek umożliwia studentom pomoc w odrabianiu zadań domowych, kupowanie i sprzedawanie notatek z kursu, znajdowanie pracy, kupowanie i sprzedawanie książek i wiele więcej.

Korzystając z technologii blockchain, Spitball 2.0 ustanawia pierwszą w swoim rodzaju globalną, zdecentralizowaną gospodarkę studencką, która łączy i motywuje studentów z całego świata. Umożliwia im bezpośrednią wymianę wiedzy, towarów i usług za pomocą natywnego tokena SBL – tworzenie dowodu własności na platformie i dokonywanie tanich, szybkich i bezpiecznych transakcji.

W rzeczywistości Spitball uruchomił już wersję beta na swojej istniejącej platformie wraz z uruchomioną na nim aplikacją typu blockchain.

Możesz znaleźć więcej informacji na temat Spitball, odwiedzając ich stronę internetową, tutaj i czytając ich oficjalny dokument, tutaj .

Comments (No)

Leave a Reply