3 powody, dla których bitcoin będzie rósł w długim terminie

Bitcoin zdołał wzrosnąć nawet o 50% w ciągu dwóch tygodni w marcu, przewyższając wszystkie inne aktywa pod względem rentowności. Jest uważany za cyfrowe złoto, ale jego rzadkość czyni go jeszcze lepszą formą inwestycji. W dłuższej perspektywie jest bardzo prawdopodobne, że cena bitcoina powinna wzrosnąć. Jakie są tego powody?

Stała podaż

Obecnie istnieje ponad 19,3 mln BTC wydobytych z całkowitej stałej podaży 21 mln. Każdy cykl halvingu zmniejsza o połowę tempo emisji nowych monet w formie nagrody. W przypadku złota wciąż można znaleźć nowe złoża, a wzrost podaży powoduje spadek ceny. W przypadku bitcoina tak nie jest i jego podaż nie może być w żaden sposób powiększona.

Ale o cenie każdego aktywa decyduje relacja między podażą a popytem. Niedobór wynikający z ograniczonej podaży będzie miał sens tylko wtedy, gdy będzie istniał popyt na bitcoina. Prawdopodobnie jednak nadal będzie istniał popyt na waluty cyfrowe, ponieważ charakteryzują się one dużą zmiennością. Jest to instrument spekulacyjny wykorzystywany w nadziei na szybki zarobek.

Sprawdź również: Jak sprzedać bitcoina

Decentralizacja

Chociaż bitcoin nie oferuje najbardziej idealnego rozwiązania sieci blockchain, nikt nie może odebrać mu prymatu. Zdecentralizowany system płatności jest częścią nieodłącznej wartości największej na świecie waluty cyfrowej i zapewnia przepływ pieniędzy bez konieczności udziału strony trzeciej.

Ostatnie wydarzenia związane z upadającymi bankami w USA po raz kolejny podkreśliły nieufność, jaką ludzie mają wobec tradycyjnych instytucji finansowych. Bitcoin nie zastąpi jednak walut fiat, a to z prostego powodu. Zmienność ceny nie pozwala na wykorzystanie bitcoina w normalnych płatnościach i nie może on zostać zaakceptowany przez ogół społeczeństwa w tym celu.

Nie zmienia to jednak faktu, że bitcoin będzie miał swoje miejsce w portfelach jako ryzykowane aktywo o dużym potencjale wzrostu i będzie funkcjonował równolegle z walutami fiat. Co więcej, decentralizacja zawsze będzie stymulować popyt, o którym mówiliśmy w pierwszym punkcie.

Adopcja

Wcześniej informowaliśmy Was o ekstremalnych odpływach na scentralizowanych giełdach i niskich wolumenach handlowych. Pod względem płynności giełd kryptowalutowych trend ten może w przyszłości stanowić problem. Ale jeśli skupimy się na wartości bitcoina, te odpływy są odzwierciedleniem adopcji i uświadomienia sobie rzadkości bitcoina.

bitcoin glassnode

W rezultacie jest coraz mniej bitcoinów w obrocie i dlatego staje się on rzadszy. Jeśli aktywo staje się mniej dostępne, jego wartość automatycznie wzrasta przy zachowaniu popytu. I tak właśnie jest w przypadku bitcoina.

Halving sygnalizuje wzrost

Oczywiście, moglibyśmy znaleźć wiele powodów, dla których bitcoin powinien wzrosnąć w dłuższej perspektywie, ale te trzy są najważniejsze. Według danych z CoinMarketCap, bitcoin jest handlowany po cenie rynkowej 27 444 dolarów i udało mu się przekroczyć swój długoterminowy lokalny szczyt w wysokości 25 000 dolarów po raz pierwszy w marcu. Ostatni raz podobne zachowanie widzieliśmy podczas hossy.

Ponadto cykl halvingu mówi, że bitcoin formuje koniec korekty na około 520 do 540 dni przed kolejnym zmniejszeniem nagrody za blok. Dokładnie taki sam interwał dotyczy listopadowego dołka, który nie został jeszcze przebity. Według analizy cykli halvingu oznacza to, że cena BTC powinna rosnąć w ciągu najbliższego roku.

Comments (No)

Leave a Reply