10-ta rocznica Bitcoina.

Minęło 10 lat odkąd opublikowano whitepaper Bitcoina – manifest Satoshi’ego Nakamoto, który był zwiastunem możliwości zakłócenia tradycyjnego modelu bankowego zarówno dla instytucji, jak i konsumentów.

Kryptowaluty odniosły pewien sukces; Bitcoin jest obecnie największą krypto-walutą, z całkowitą liczbą Bitcoinów obecnie wycenionych na około 110 miliardów USD. Badania przeprowadzone przez Cambridge University wykazały, że od 2,9 miliona do 5,8 miliona unikalnych użytkowników aktywnie korzysta z portfela kryptowalut i liczba ta stale rośnie.

W badaniu thomsonreuters.com możemy zapoznać się z postawami rządów poszczególnych państw wobec kryptowalut, nie ograniczając się wyłącznie do Bitcoinów.

Obraz tworzony na całym świecie jest niejednolity. Niektóre kraje stały się globalnymi adwokatami, podczas gdy inne aktywnie zakazały kryptowalut całkowicie, z różnymi odcieniami pomiędzy.

Niezależnie od indywidualnego przypadku danego kraju, wzrost liczby kryptowalut w ostatniej dekadzie wykazał, że wokół tej nowej technologii panuje duże zamieszanie ale jest to także branża silnie się rozwijająca.

żródło: https://blogs.thomsonreuters.com/answerson/world-cryptocurrencies-country/

Świat miał 10 lat, by zrozumieć jak głęboki wpływ Bitcoin będzie miał na możliwości przepływu wartości, ochronę prywatności oraz możliwości zastosowania technologii rozproszonego rejestru (DLT) w praktycznie każdej branży.

Mieliśmy również 10 lat rozwoju, aby poprawić użyteczność i skalowanie, które na pewno przyniosły poprawę ale jednak nadal pozostają pole do popisu aby dogonić najlepsze i najszybsze procesory płatności.

W ciekawym opracowaniu serwisu howmuch.net możemy zobaczyć ciekawą ikonografikę prezentującą możliwości transakcyjne współczesnych kryptowalut.

żródło: https://howmuch.net/articles/crypto-transaction-speeds-compared/

Kiedy Satoshi Nakamoto opublikował kod źródłowy Bitcoina, jest możliwe, że wiedział  iż przekazuje on kreację o wielkiej wartości społecznej dla świata i nie wiadomo czy wyobrażał sobie jak daleko zajdzie ten projekt w 10 lat.

W opracowaniu howmuch.net możemy zobaczyć, że wszystkie Bitcoiny na świecie są teraz warte więcej niż osobista fortuna Billa Gatesa i prawie taka samo dużo jak imperium Jeffa Bezosa. Ale spójrzmy  na łączną całkowitą wartość wszystkich kryptowalut na świecie – oko o wartości 206 mld USD na dzień dzisiejszy.

To ponad dwukrotność pułapu rynkowego Goldman Sachs. Całkowita kapitalizacja rynkowa bitcoina wzrosła ponad dwukrotnie z 41 mld USD do 112 mld USD od ubiegłym roku.

Co więcej, w mediach wiele uwagi poświęcono manipulacjom na rynku kryptowalut i udanym hackom na giełdy jak i same blockchainy i nikt nie wspomina o tym, że  spowolnienia nie są niczym niezwykłym w świecie, również w branży crypto.

Krótko mówiąc, wartość kryptowalut szybuje do księżyca  i spada równie gwałtownie, ale w podsumowaniu okresów nie dłuższych niż 3 lata odnotowuje znaczące wzrosty, a szczególnie jeśli mówimy o Bitcoinie.

żródło: https://howmuch.net/articles/worlds-money-in-perspective-2018

Dodatkowy kontekst dla porównań powyżej to fakt, że zarówno Amazon, jak i Apple są warte znacznie więcej niż całkowite PKB Turcji (851 mld USD).

A najciekawsza rzecz – Amazon zgromadził ogromną wartość (970 mld USD) a sam Jeff Bezos osobiście otrzymał równowartość 10% (lub 112 mld USD)  to dodając Apple i Amazon razem, otrzymujemy majątek wart więcej niż cała wartość USD w obiegu (1,5 biliona USD).

Odkładając na bok wzrost wartości i inne spekulacyjne relacje  ilość ludzkiego wysiłku wlewanego dziś do infrastruktury Bitcoina jest czymś, co zachęca do skupienia uwagi na całej branży. Wiele pracy wykonują wolontariusze.

Wystarczy wziąć pod uwagę, że jedno z ostatnich wydań otwartego kodu źródłowego  zawierało ponad 700 żądań dodania nowych fragmentów kodu wygenerowanych przez 135 programistów. Czasy synchronizacji bloków poprawia się, mimo że blockchain wciąż rośnie i wynosi 2,5h  od bloku genesis do ostatniego bloku łańcucha.

Zmiany kodu pozwolą na przyspieszenie innowacji w przestrzeni Bitcoin w niespotykany dotąd tempie. Nie ma wątpliwości, że Satoshi zrobił każdemu wspaniałą usługę, gdy wydał kod źródłowy Bitcoin.

Użył ekonomicznych i społecznych zachęt do rozwiązania problemu, nad którym pracowali od lat naukowcy zajmujący się komputerami. Być może takim samym geniuszem była jego decyzja o opuszczeniu projektu.

Usunięcie siebie jako pojedynczego punktu awarii i definitywne przekazanie kontroli nad protokołem wszystkim pozostałym, pozwolił światu wyrazić swoją ewolucję poprzez mechanizm większościowego konsensusu, do którego zachęca architektura kodu.

Comments (No)

Leave a Reply