Fundacja Trading Jam wystosowała list otwarty do Premiera RP w sprawie podatku PCC

Szanowny Panie Premierze,

Jako Fundacja działająca na rzecz rozwoju rynku finansowego w Polsce, zrzeszająca ponad 20 tysięcy inwestorów i traderów, również z rynku kryptowalut, z wielkim niepokojem przyjęliśmy informację zatytułowaną “Skutki podatkowe obrotu kryptowalutami w PIT, VAT i PCC”, która pojawiła się na stronach Ministerstwa Finansów. Z informacji tam zawartych można wywnioskować, że zakup kryptowalut na giełdach objęty jest obowiązkiem odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawia to, że handel kryptowalutami w Polsce stanie się nie tylko nieopłacalny, ale również niezwykle uciążliwy ze względu na to, że zakup jednej jednostki kryptowaluty może odbywać się poprzez realizację dziesiątek, setek, a nawet tysięcy pomniejszych transakcji, co w konsekwencji będzie pociągało za sobą konieczność wypełnienia i złożenia w urzędzie skarbowym analogicznej ilości deklaracji PCC.

W efekcie w całej Polsce urzędy skarbowe zostałyby zalane setkami tysięcy deklaracji, a wszyscy przedsiębiorcy i osoby fizyczne zajmujące się kryptowalutami i technologią blockchain na stałe opuściłyby Polskę z uwagi na tak restrykcyjną interpretację prawa podatkowego, która w takiej formie jest najostrzejsza w całej Europie.

Jako ekonomiczni patrioci chcemy rozwijać polską gospodarkę, chcemy płacić tutaj proste podatki, chcemy tworzyć miejsca pracy związane z najnowszymi technologiami.
Chcemy, aby Polska była liderem w dziedzinie rewolucji technologicznej na miarę Internetu i wykorzystała w pełni potencjał intelektualny, jaki drzemie w młodych i wykształconych Polakach. Chcemy, aby w Polsce powstawały firmy pokroju Google czy Yahoo. Do tego potrzeba jednak prostego i stabilnego prawa. Dlatego zwracamy się do Pana Premiera o pomoc w uzyskaniu jasnego i korzystnego dla branży blockchain stanowiska w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. W naszej ocenie obrót kryptowalutami na giełdach powinien być zwolniony z obowiązku opłacania podatku PCC i ufamy, że Pan Premier podzieli nasz pogląd.

Z poważaniem
Jakub Mościcki
Dyrektor generalny
Fundacja Trading Jam

 

źródło: http://tradingjam.pl/list-otwarty-do-premiera-w-sprawie-podatku-od-kryptowalut/

grafika: j.w.